Diyarbakır ili buğday ekim alanlarında sorun olan kısır yabani yulaf ın (Avena sterilis L.) bazı herbisit gruplarına karşı oluşturduğu dayanıklılığın belirlenmesi
Determination of the resistance of animated oat (Avena sterilis L.) causing problems in wheat fields against some herbicide groups in Diyarbakir, Turkey
  1. Tez No: 338026
  2. Yazar: VEDAT SİZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, 2010 ve 2011 yıllarında Diyarbakır ilinin değişik alanlarından toplanan kısır yabani yulaf örneklerinin 2012 yılında açık alan saksı denemelerinde clodinafop-propargyl ve mesosulfuron methyl + iodosulfuron-methyl-sodium etki maddeli herbisitlerin 1X ve 2X dozlarının denenmesi şeklinde yürütülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı Diyarbakır?da buğday ekiliş alanlarında kısır yabani yulaf ile (Avena sterilis L.) mücadelede yoğun ve bilinçsiz herbisit kullanımının beraberinde getirdiği herbisit dayanıklılığının varlığını ve derecesini belirlemek; Türkiye?de ruhsatlı bazı herbisitlerin yabani yulafa etkilerini araştırmaktır. Yapılan sürveylerde toplanan örneklerin teşhisi sonucu bölgede hakim yabani yulaf türünün (Avena sterilis L.) olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda clodinafop-propargyl?e karşı kısır yabani yulaf popülasyonlarında (DC2, DC4, DC5, DC7, DB14, DB16, DSL19, DSR24, DSR27 ve DSR28) çeşitli oranlarda dayanıklılık tespit edilmiştir. Mesosulfuron methyl + iodosulfuron-methyl-sodium?a karşı ise herhangi bir dayanıklılık durumuna rastlanmamıştır. Böylece bu çalışma ile Diyarbakır?da buğday ekim alanlarında kısır yabani yulafın, ACCase gurubu herbisitlerden clodinafop-propargyl?e dayanıklılık durumu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by using animated oat (Avena sterilis L.), which were sampled from different part of Diyarbakır at 2010 and 2011, treated clodinafop-propargyl and mesosulfuron methyl + iodosulfuron-methyl-sodium herbicides with 1X and 2X doses as outdoor pot experiments at 2012. Basic aim of this study is to determine the occurrence and level of herbicide resistance derived from intensive and unconscious usage and to investigate the effectiveness of some registered herbicides in Turkey to animated oat. In consequence of diagnosis of collected wild oat, it was seen that dominant species was animated oat (Avena sterilis L.) in the region. Different levels of resistance against clodinafop-propargyl in animated oat populations (DC2, DC4, DC5, DC7, DB14, DB16, DSL19, DSR24, DSR27 and DSR28) were determined, while it was not found any resistance against mesosulfuron methyl + iodosulfuron-methyl-sodium. It was clarified the situation of resistance to clodinafop-propargyl as an ACCase herbicide of animated oat in wheat fields of Diyarbakır by means of this study.