Optiksel telsiz için iletişim güvenliği ve gizlilik tekniklerinin analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of communication security and privacy technigues for optical wireless
  1. Tez No: 338042
  2. Yazar: MUHARREM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tez çalışmasında, iletişim güvenliği ve gizlilik tekniklerinin optiksel telsiz için genel analizi ile değerlendirilmesi yapılmış ve steganografi tekniğinin optiksel telsizde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu kapsamda, bilgisayarlar arası optiksel telsiz bağlantısı için donanım gerçekleştirilmiştir. Donanım üzerinden steganografi tekniğiyle taşıyıcı resme eklenen bir dosyanın karşı tarafa iletilmesi ve karşı tarafta alınan resmin çözülerek, eklenen dosyanın tekrar elde edilmesi işlemleri için yazılım geliştirilmiştir. Ayrıca, veri gönderme performansı da değerlendirilmiştir. Son olarak, geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the communication security and privacy techniques of optical wireless have been analysed and the applicability of steganopraphy technique to optical wireless has been investigated. In this context, a hardware has been developed to conduct optical wireless connection between computers. In order to transfer a file which was added to a carrier image through the hardware by using steganopraphy technique and to obtain the same file by decrypting the transferred image, a software has been developed. Additionally, performance of data transfer has also been evaluated. Finally, various recommendations for further studies have been presented.