CO lazerleri
CO lasers
  1. Tez No: 2586
  2. Yazar: ŞEREF TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, CO lazer teorisi ve CO lazerleri üzerine kaynak taraması şeklinde bir araştırma yapı larak yüksek güçlü CO lazerlerinin çalışma prensip leri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç için, CO molekülünün titreşim, dönme ve elektronik enerji seviyeleri, kuantum mekanik metot larla incelenmiştir. Titreş im-dönme ve elektronik spekt- rum açıklanarak, lazer geçişleri için seçim kuralları belirlenmiştir, CO lazerinde, tersine birikimi oluştu ran uyarma mekanizmaları açıklanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, yüksek güçlü CO lazerlerinin çok düşük sıcaklıklarda elektriksel de şarj5 ile elde edilebileceği görülmüştür. Bazı Elekt- rik-Deşarj CO lazerlerinin elektriksel-optiksel düzen lemeleri ile lazer performansları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CO laser theory has been investigated and the operation principles of the high-power CO lasers have been reviewed. For this purpose, the vibration and rotation and electronic energy levels of the CO molecule are examined by quantum mechanical methods. The vibrational- rotational and electronic spectrum is examined and selection rules for transition are determined. Excitation mechanisms that produced population inversion in CO laser are explained. As a result of this review, it is found that high- power CO lasers can be produced at very low temperatures by means of electrical discharge. The electrical-optical configurations of the Electrical-discharge CO lasers and their laser performance have been presented.