Tuz çözeltilerinden çöktürmeyle magnezyum hidroksitin (Mg(OH)2) geri kazanılmasında kendinden ayarlamalı oransal integral türevsel hareket (STPID) ile pH kontrolü
Self-tuning pid (STPID) control of pH in recovering process of magnesium hydroxide by coagulation from salt
  1. Tez No: 338076
  2. Yazar: YASEMİN SELAY TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mevcut tuz kaynaklarından elde edilen tuz, istenilen safiyette olmayıp, istenmeyen birtakım safsızlıkları içermektedir. Bu çalışma kapsamında, öncelikle tuz çözeltilerindeki safsızlıklar analitik ayırma işlemleri (titrasyon) uygulanarak giderilmiştir. Saflaştırma işleminden sonra; magnezyum klorüre (MgCl2), sodyum hidroksit (NaOH) ilave edilerek magnezyum hidroksitin (Mg(OH)2) pH kontrollü olarak çöktürülmesi gerçekleştirilmiş, geri kazanımının Kendinden Ayarlamalı PID Kontrol (Self Tunning PID Control) ile sağlanması amaçlanmıştır. Proses boyunca, etkin asit akımı olarak %20?lik HCl, koagülant olarak MgCl2 ve nötralizasyon bazı olarak %10?luk NaOH seçilmiş; Kendinden Ayarlamalı PID Kontrol yöntemi kullanılarak çöktürme işlemi pH?ın sırasıyla 7, 9 ve 11 değerlerinde işletilmesi sağlanmıştır. Çöktürme işlemi tamamlandıktan sonra ortamdaki Mg(OH)2?nin eser miktarda olduğu analitik titrasyon yöntemiyle ölçülmüş ve çöktürme yüzdesi %90-95 olarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar ışığında en iyi çöktürmenin sağlandığı optimum pH değerinin 11 olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The salt obtained from the salt sources are not desirable purity level and contains some impurities. In the scope of this study, primarily impurities of the brines have been removed by applying analitical separated (titration) procedures. Following the purification procedure, coagulation of magnesium hydroxide (Mg(OH)2) in pH control has been carried out by adding sodium hydroxide (NaOH) to magnesium chloride (MgCl2) and by this way recovery process has been achieved by Self Tuning PID Control. Along the process, hydrochloric acid (HCl) at the rate of %20 has been used as an effective acid current, MgCl2 has been used as a coagulant and NaOH at the rate of %10 has been used as a neutralisation base by using Self Tuning PID Control. Coagulation procedure has been carried out by operating pH values of 7, 9 and 11 respectively. After the completion of the coagulation procedure, the existance of trace quantity of Mg(OH)2 has been measured in the current environment by analitical titration procedure and coagulation percentage has been calculated as %90-95. To provide the best coagulation pH 11 has been obtained as optimum pH value in consideration of the performed calculations.