Acomys nesiotes bate, 1903 (Rodentıa: Mammalıa) in taksonomisi, biyolojisi ve iskelet sisteminin makro anatomisi
Taxonomy, biology and macro-anatomy of the skeletal system of acomys nesiotes bate, 1903 (Rodentia: Mammalia)
  1. Tez No: 338098
  2. Yazar: SEDA KIRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Biyoloji, Zooloji, Anatomy, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, KKTC sınırları içinde 6 farklı lokaliteden toplanan 11 ölü ve 3 canlı örnek ile laboratuarda doğan 105 örnek, toplamda 119 örnek değerlendirildi. Tüm örneklerde kafatası gelişimi, diş, post, phallus, baculum özellikleri morfometrik ve biyometrik olarak değerlendirilerek ergin ve ergin olmayan olarak ayrıldı. Karşılaştırmalarda yaşa bağlı varyasyonları ortadan kaldırmak amacıyla sadece ergin örnekler değerlendirildi. ?Colchicinehypotonic citrate? tekniği kullanılarak türün karyotip analizi yapıldı. 2n=38, NF=68 ve Nfa=66 olarak saptandı. Ayrıca dişi ve erkek örneklerin iskelet sistemleri incelenerek, iskelet sisteminin makro-anatomisi ilk kez belirlendi. Laboratuardaki canlı örnekler dört yıl (2007-2011) gözlenerek türün üreme biyolojisi ile ilgili veri toplandı. Sonuçta ergin dişilerde post partum östrus görüldüğü; bir yıl içinde aynı dişinin sekiz kez doğum yapabileceği; bir batında 1-3 yavru doğurabileceği saptandı. Gebelik süresinin 37-38 gün olduğu; üreme periyodunun Şubat-Eylül ayları arasında, ancak şartların uygun olması durumunda tüm yıl devam edebileceği belirlendi. Yavruların presosyal doğduğu; kulakların doğumdan birkaç saat sonra, gözlerin 24 saat içinde aralanmaya başladığı; iki haftalıkken sütten başka besinlerle de beslendiği, 3 haftada tamamen sütten kesildiği ve 3-5 ayda erginleştikleri belirlendi. Bu tez çalışmasında ise Acomys nesiotes?in taksonomisi tekrar gözden geçirilerek taksonomik statüsü belirlendi, ayrıca biyolojisi ve iskelet sisteminin makro- anatomisi ilk kez detaylı olarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 11 dead, 3 alive collected samples from six different localities of TRNC and 105 sample born in laboratory, total of 119 examples were evaluated. In all samples, the development of the skull, teeth, hides, phallus and baculum properties are evaluated as morphometric and biometrically and characteristics as adult and non-adult. In comparisons only adult samples were examined in order to eliminate age-related variations. Karyotype analysis was performed technique of