Türkiye dikenli faresi Acomys Cılıcıcus (Mammalıa: Rodentıa)'un yayılış alanının belirlenmesi
Determination of the distribution area of Turkish spiny mouse Acomys Cilicicus (Mammalia: Rodentia)
  1. Tez No: 355392
  2. Yazar: ORTAÇ ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Türkiye dikenli faresi, Acomys cilicicus, Türkiye'de bulunan altı endemik memeli türünden birisidir. Tür ilk defa 1978 yılında Silifke'nin 20 km. doğusundan yakalanan örneklere dayanarak Spitzenberger tarafından tanımlanmıştır. Bu çalışma ile bilinen yayılış alanından başlanarak diğer yönlere doğru türün yayılış alanı araştırıldı. Çalışmada Sherman tipi canlı yakalama kapanları kullanıldı ve her kapanın konulduğu noktanın GPS ile kaydı alındı. Çalışma boyunca 18 farklı lokaliteye toplam 1783 kapan kuruldu. Yakalanan örneklerin dağılımına göre tür Silifke ile Kumkuyu arasındaki bölgede deniz kenarından itibaren 6-7 km kadar iç kesimlere kadar ilerleyen ve rakımın 510 m.'ye kadar olduğu yaklaşık 80-90 km2'lik bir alanda yayılış göstermektedir. Yayılışın en yoğun olduğu bölge Kızkalesi-Narlıkuyu arasındaki sahile yakın alanlardır. Tür yayılış alanını başlıca Apodemus mystacinus ile paylaşmaktadır. Göksu nehrinin batısındaki uygun görünen 2 habitata kurulan kapanlarda dikenli farenin yakalanmamış olması türün Göksu nehrinin batısına geçememiş olduğunu göstermektedir. Türün tipik habitatı zemini taşlık, kayalık yapıdaki bozulmamış maki alanlarıdır. Tür bölgede oldukça küçük bir alanda yayılış gösterdiği için türün varlığının sürdürülebilmesi için yayılış alanındaki uygun habitatların titizlikle korunması gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish spiny mouse, Acomys cilicicus, is one of six endemic species in Turkey. This species was first identified by Spitzenberger based on samples that collected from 20 km. east of Silifke. Distribution area of the species were investigated starting from known distribution area toward the other directions by this study. Sherman type live capture traps were used in the study, and record were taken by GPS for each trap setting point. 1783 traps were set in 18 different localities during the study. According to the range of captured samples, the species distributes in the region between Silifke and Kumkuyu up to 6-7 km toward inland from the the sea side, Distribution continues up to 510 meters above sea level in an area of about 80-90 square kilometers. The most highest density area for distribution is the areas between Kızkalesi- Narlıkuyu region that close to sea side. Turkish spiny mouse shares the distribution area mainly the Apodemus mystacinus. The fact that any spiny mice were captured by traps which set in two seemingly suitable habitat in west of Göksu river shows that the species could not pass to the west of Göksu river. Typical habitat type of the species unchanged maquis with stony and rocky ground. Since the species shows a fairly small area, it seems necessary to protect suitable habitats carefully in distribution area maintain the species.