Farklı ekim nöbetlerinde toprak işleme tekniklerinde ß-D glukzaminidaz ve ß-glukozidaz enzim aktiviteleri üzerine etkileri
The effect of tillage technique on soil ß-glukosaminidase and ß-glucosadase enzyme activities in various crop rotation
  1. Tez No: 338164
  2. Yazar: OMAR FIKRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada nadas-buğday ve baklagil-buğday ekim nöbeti sistemlerinde geleneksel, azaltılmış ve sıfır toprak işleme tekniklerini kıyaslamak amacıyla bir yıllık tarla denemesi yürütülmüş ve sürüm tekniklerinin etkisini ortaya koyabilmek için de toprakta en hızlı tepki veren ß-glukozidaz ve N-acetyl-ß- D-glukozaminidaz (NAGaz) enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca sürüm tekniklerinin buğday verimi ile toprağın toplam karbon ve azot kapsamları üzerine etkisi de belirlenmiştir. Tarla denemesi, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Polatlı Tarım İşletmesinde yürütülmüştür. Denemede Tosunbey ekmeklik buğday çeşidi ile Gökçe nohut çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Tarla denemesinin başlangıcından itibaren hasat dönemine kadar geçen sürede mevsimleri yansıtacak şekilde Ekim 2011, Nisan 2012 ve Temmuz 2012 aylarında 0-7,5cm ve 7,5-15 cm derinliklerden toprak örneklemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted under semi-arid climatical conditions in Central Anatolia region Turkey. Two different crop rotations, fallow-wheat and legumes-wheat, under two different tillage systems, reduced tillage and no- tillage were studied in order to evaluate the effect of crop rotations under different tillage systems on the content of soil organic carbon, ß-glukosidase, and N-acetyl-ß- D-glucosaminidase (NAGaz) enzyme activities. We used these two enzymes as an indicator of the biological changes in the soil. Also it was determined the effect of tillage system on wheat yield and how does that affect the total organic carbon and nitrogen content in soil. Field experiment was conducted by General Directorate of Agricultural Enterprises in Polatli. We used Triticum aestivum and Gökçe Chickpea. The experiment was initiated at 2011 and will continue for the following 5 years. The samples were taken in October 2011, April 2012 and July 2012, from two different depth (0-7,5and 7.5-15 cm).