Terramycine ve çinko bacitracin'in leghorn tavuklarında yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yemden yararlanma ve canlı ağırlık artışına,ampicillin, erythromycin, terramycine, çinko bacitracin ve bakır sülfat'ın kasaplık civcivlerde canlı ağırlık, yemden yararlanma ve yaşama gücüne etkileri
- Tez No: 1730
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1978
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Civciv rasyonlarmda, çeşitli düzeylerde ampioillin, terra mycine, çinko bacitracin, erythromycin ve bakar sülfatını tavuk rasyonl arında ise, çeşitli düzeylerdeki terramyoine ve çinko baci tracin' in etkilerini araştırmak için, iki deneme tertiplenmiştir. Birinci denemede, civcivlerin sekiz haftalık canlı ağırlığı ve yemden yararlanma § ikinci denemede ise, tavuk g&nü esasına göre yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta verimi için yemden yarar lanma ve ağırlık artışı denemelerin kriterleri olarak kullanılmış tır. Birinci deneme, Indian Eiver tipi broiler civcivlerle ilk dört hafta ana makinalarında, son dört hafta ise besi kafeslerinde yürütülmüş, fo 22,7 protein kapsayan deneme rasyonları ve su hayvan lara Ad- Libitum olarak sağlanmıştır. Tek kontrol gruplu faktöriyel deneme düzeninde, günlük 14 erkek ve 14 dişi civciv, çeşitli düzey lerde (0,c25s 50, 100 mg./kg. yem) ampicillin, terramycine, çinko bacitracin, erythromycin ve bakır sülfat kapsayan rasyonların her- birine rastgele (randomly) tahsis edilmişlerdir. îkinci deneme, 22 haftalık Beyaz Leghorn tavukl arıyla altı ay süreyle yürütülmüştür, fc 17,4 protein kapsayan deneme rasyonları ve su, hayvanlara Ad Libitum olarak temin edilmiştir. Tek kontrol gruplu faktöriyel deneme düzeninde, 15 adet Beyaz Leghorn tavuğu bir defa replike edilerek, çeşitli düzeylerde (0, 25, 50, 100 mg./kg. yem) çinko bacitracin ve terramycine kapsayan rasyonlardan herbirine rastgele (randomly) tahsis edilmiştir. Bu araştırmadan aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. A- Civcivlerle İlgili Araştırmadan Side Edilen Sonuçlar? 1. Sekiz haftalık ortalama canlı ağırlık bakımından terra mycine, çinko bacitracin, erythromycin, ampicillin ve bakır sülfat-79- kapsayan rasyonlar arasında önemli farklı lxkl ar saptanamamıştır. Buna rağmen 9 çeşitli düzeylerde yem katkı maddesi kapsayan rasyon- larla beslenen gruplarda canlı ağırlık artışı, temel rasyonla bes lenen gruplara nazaran oldukça yüksek bulunmuştur(P %p,Ol).Rasyon- 1 arında 100 mg./kg. düzeyinde yem katkı maddesi bulunan civcivlerin ortalama canlı ağırlığı, 0,00 ve 50 mg./kg. düzeyinde yem katkı maddesi kapsayan rasyonlarla beslenen civcivi erinkinden önemli ola rak (P0,05) bulunma mıştır. Buna rağmen, 25 mg./kg. düzeyinde ilâve antibiyotik kapsa yan rasyonlarla beslenen tavukların, yemden daha iyi yararlandıkla rı saptanmıştır. 100 mg./kg. düzeylerinde antibiyotik kapsayan ras yonlarla beslenen tavuklar ise, en düşük olarak yemden yararlanma göstermişlerdir. 6. Canlı ağırlık artışına, çeşitli düzeylerde terramyoine ve çinko bacitracin kapsayan rasyonlarm farklı etki yapmadıkları saptanmıştır. 7» Deneme rasyonlarına ilâve edilen terramyoine ve çinko bacitracin' nin çeşitli düzeyi erinin, altı aylık peryodda tavukla rın yaşama gücünü etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Two experiments were conducted in order to determine the effects of various levels of ampicillin, terramycine, zinc ?bacitra cin, erythromycin snd Cu- sulfate in chicks | the effeots of vari ous levels of terramycine and Zn-bacitracin in laying hens» The response parameters were 8 - week body waights and feed efficiencies in the first experiment and the hen-day egg produc tion, eggs weights, feed efficiencies and body weight gains in the second experiment. The first ^experiment was- conducted“ with day - old Indian ”. River broiler chicks. Chicks were maintained in electrically hea ted battery brooder, raised wire floors during the first four weeks then swiched and maintained in broiler cages for another 4 weeks. The experimental rations containing 22,7 f° crude protein and water were supplied at Ad Libitum level. Only one control group ed factorial experimental design of dietary treatments at four levels of (0,00, 25, 50 and 100 mg./kg. ) supplementary ampicillin, terramycine, Zn- bacitracin, erythromycin and Cu- sulfate were studied in this experiment. Day- old 14 male and female ohicks were randomly assigned to each of the dietary treatments. Second experiment was run with 22- weeks old pullets for 6 months. The experimental rations containing 17,4 ݰ protein and wa ter were supplied Ad Libitum. Two replicates of 15 white Leghorn pullets were randomly assigned to diets containing various levels of ( 0, 25 > 50 and 100 mg./kg» feed) Zinc bacitracin and terra mycine. The following results were obtained from this investigation. A- The results obtained from the experiment conducted with chicks (Experiment l). 1. There were no significant ( l£»0,o5) differences among the-82- dietary treatments containing supplementary terramyoine, an-bacitra- cin, erythromycin, ampioillin and Cu- sulfate regarding to eight - week body weight. However, the eight -week body weights of the chioks oonsumed supplementary antibiotics and Cu -sulfate at different le vels were significantly (P4)»01 )higer than those chicks consumed basal diet. The avarage body weight of eight ~ week old chicks re ceiving 100 mg. /kg 30 $ more body weight respectively of those receiving basal diet during 8 weeks experimental period, 2. There were no significant differences among dietary treat ments regarding to feed efficiency. However, the best feed efficiency was obtained in chicks receiving 100 mg./kg. antibiotics and Cu-sul- fate. The lowest efficiency of feed utilization was obtained with the chicks receiving baaal diet. 3* 'The survival rate of chicks during 8- week* period was not influenced by the dietary treatments. B~ The results obtained- from the laying! hens experiment (Exp. 2). 1. There were no significant (P^ 0,05) differences among the dietary treatment relative to egg production. Even though the differences were not signifioantl(P^0,05) in egg production, the hens reoeiving supplementary terramyoine at various levels layed more eggs than the other. In addition, the hens receiving 25 mg./kg antibiotics level more egg production than.those reoeiving 0,0| 50 and 100 mg./kg.-83- 2.