Kuzey Anadolu fay zonu kuzey kesimindeki (Reşadiye-Koyulhisar arası) volkanik kayaçların paleomanyetik yöntemlerle incelenmesi
Kuzey Anadolu fay zonu kuzey kesimindeki (Reşadiye-Koyulhisar arasi) volkanik kayaçlarin paleomanyetik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 338193
  2. Yazar: GÜRCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET KOÇBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Paleomanyetik amaçlı bu çalışma orta-doğu Anadolu'da Reşadiye-Mesudiye bölgesinde Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ)'nun kuzeyinde yüzeyleyen Eosen, Miyosen ve Pliyosen yaşlı lavlarda yapılmıştır. Kayaç manyetizması araştırmaları, bu kayaçlarda baskın olan ferromanyet gibi yüksek oranda bir multi domen manyetiti tanımlar ve bu muhtemelen alternatif alan ve termal magnetizasyonda zayıf etkiye neden olur. 37 mostradan 30 tanesi karekteristik mıktatıslanma yönlerinin kabul edilebilir guruplanmalarını sağlar. Önceki bir çalışmada (Orbay ve Bayburdi 1979) Üst Kretase'den itibaren bu bölgede saat tersi yönünde küçük kıtasal blok rotasyonunu işaret eder (D/I = 347/50?) . Bu çalışmada, Paleosen yaşlı örnek miktarı az olmasına rağmen Eosen'de saat tersi yönündeki rotasyonun yerini saat yönündeki rotasyonun aldığı görülmektedir (D/I = 40/47?). Geç Miyosen (D/I = 2/62?) ve Pliyosen (D/I = 0/53?) yaşlı volkanik kayalardan elde edilen sonuçlar, Neojen'de KAFZ'ın kuzeyinde önemli bir tektonik rotasyonun meydana gelmediğini göstermektedir. KAFZ'ın güneyinde Anadolu kolajını içeren zayıf kabuktaki rotasyonlardaki bu zıtlıkların olduğu bölgede diferansiyel ve bazen büyük saatin tersi yöndeki rotasyonlar Neojenin en geç bölümünde meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
A palaeomagnetic study is reported from lavas of Eocene, Miocene and Pliocene age cropping out immediately to the north of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) in the Reşadiye-Mesudiye region of central-eastern Anatolia. Rock magnetic investigations identify a high percentage of multi-domained magnetite as the dominant ferromagnet in these rocks and this probably accounts for a relatively poor response to alternating field and thermal demagnetisation. Thirty of 37 units yielded acceptable groupings of characteristic magnetisation directions. An earlier study (Orbay and Bayburdi 1979) indicated small anticlockwise crustal block rotation in this region since Upper Cretaceous times (D/I = 347/50?) and our study indicates that this was overtaken by clockwise rotation in Eocene times (D/I = 40/47?) although sample size control from the Palaeogene is poor. Results from later Miocene (D/I = 2/62?) and Pliocene (D/I = 0/53?) volcanic rocks indicate that no significant tectonic rotation has occurred north of the NAFZ in Neogene times. This contrasts with rotations in the weaker crust comprising the Anatolian collage south of the NAFZ where differential and sometimes large anticlockwise rotations occurred during the latter part of the Neogene.