Tuzlagözü (Zara-Sivas) civarındaki Oligosen-Miyosen yaşlı birimlerin Paleontolojisi ve Stratigrafisi
Paleontology and Stratigraphy of Oligocene-Miocene units in the Tuzlagozu (Zara-Sivas) region
- Tez No: 338194
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE ÖZGEN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Sivas havzasının doğusu ve kuzeydoğusunda yüzlekler veren ve öncel çalışmalarda erken-orta Miyosen olarak yaşlandırılan Karacaören formasyonunun paleontolojisinin ve stratigrafisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çoğunlukla sığ denizel kireçtaşları ile temsil olan bu birimde, paleontolojik incelemeler yapmak amacıyla 4 ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır. Alınan bu örnekler üzerinde özellikle bentik foraminiferlere ait stratigrafik öneme sahip olan türlerin sistematik tanımlamaları yapılmıştır. Havzada denizel erken Oligosen?i temsil eden Tuzlagözü ve Bakımlı kesitleri oldukça sığ, denizel kireçtaşlarından oluşur. Bu seviyelerde Praebullalveolina oligocenica SİREL & ÖZGEN ERDEM, Praearchaias diyarbakirensis SİREL, Praearchaias minimus SİREL, Sivasina egribucakensis SİREL & ÖZGEN-ERDEM, Austrotrillina brunni MARIE, Archaias kirkukensis HENSON, A. asmaricus SMOUT & EAMES, Peneroplis flabelliformis SİREL & ÖZGEN-ERDEM, P. evolutus HENSON, Archaias sp., Heterillina sp., Sigmoilina sp., Triloculina sp. ve Quinqueloculine sp. gibi porselen kalker kavkılı bentik foraminiferler tanımlanmıştır. Geç Oligosen havzanın en doğusunda yer alan Tuzlagözü kesitinde; Miogypsina basraensis BRÖNNIMANN, Miogypsinella complanata(SCHLUMBERGER), M. borodinensis HANZAWA, Nephrolepidina morgani LEMOINE & DOUVILLÉ, Planorbulina brönnimanni BIGNOT & DECROUEZ, Spiroclypeus blanckenhorni HENSON, Miolepidocyclina sp. ve Asterigerina sp. bentik foraminifer topluluğu ile belirlenmiştir. Alt Miyosen çökelleri havzanın en doğusunda yeralan Tuzlagözü kesitinde derin denizel istifle temsil olurken, daha batıda yeralan Celalli ve Koşutdere kesitlerinde sığ denizel kireçtaşları ile belirgindir. Bu kireçtaşlarında; Miogypsina gunteri COLE, Miogypsina tani DROOGER, Nephrolepidina morgani LEMOINE & DOUVILLÉ, Nephrolepidina tournoueri LEMOINE & DOUVILLÉ, Miolepidocyclina sp., Miogypsinella sp., Postmiogypsinella sp., Operculina sp., bol alg, bryozoa ve ekinid saptanmıştır. Tanımlanan bu fosil topluluğundan elde edilen yaş verileri ile Karacaören formasyonunun yaşı, Oligosen-erken Miyosen olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is aimed to research of paleontology and stratigraphy of Karacaören formation which is dated as early-middle Miocene in previous studies. Formation observes at the east and northeast of Sivas basin. The four measured stratigraphic sections are taken for paleontological investigations from these shallow water limestone. The systematic descriptions of stratigraphically significant species belong to benthic foraminifera are realized. Tuzlagözü and Bakımlı sections representing marine early Oligocene are composed of very shallow water limestone in basin. In this levels, porcellaneous benthic foraminifera such as Praebullalveolina oligocenica SİREL & ÖZGEN ERDEM, Praearchaias diyarbakirensis SİREL, Praearchaias minimus SİREL, Sivasina egribucakensis SİREL & ÖZGEN-ERDEM, Austrotrillina brunni MARIE, Archaias kirkukensis HENSON, A. asmaricus SMOUT & EAMES, Peneroplis flabelliformis SİREL & ÖZGEN-ERDEM, P. evolutus HENSON, Archaias sp., Heterillina sp., Sigmoilina sp., Triloculina sp. and Quinqueloculine sp. are determined. Late Oligocene sequence is described with Miogypsina basraensis BRÖNNIMANN, Miogypsinella complanata (SCHLUMBERGER), M. borodinensis HANZAWA, Nephrolepidina morgani LEMOINE & DOUVILLÉ, Planorbulina brönnimanni BIGNOT & DECROUEZ, Spiroclypeus blanckenhorni HENSON, Miolepidocyclina sp. and Asterigerina sp. assemblages in Tuzlagözü section. While Lower Miocene deposits are represented by deep marine sequence in Tuzlagözü section in the eastern of basin, they are characterized by shallow water limestone in Celalli and Koşutdere sections. Miogypsina gunteri COLE, Miogypsina tani DROOGER, Nephrolepidina morgani LEMOINE & DOUVILLÉ, Nephrolepidina tournoueri LEMOINE & DOUVILLÉ, Miolepidocyclina sp., Miogypsinella sp., Postmiogypsinella sp., Operculina sp., abundant algae, bryozoa and ecinid are described in these limestone. The stratigraphic range of Karacaören formation is established as Oligocene-early Miocene based on fossil assemblage.