Determination of presence and some pathogenic characteristics of motile Aeromonas species in fish and ground beef marketed in Bolu
Bolu'da tüketime sunulan balık ve kıymalarda hareketli Aeromonas türlerinin varlığının ve bazı patojenite kriterlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 338205
  2. Yazar: RUMEYSA KÜÇÜKSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hareketli Aeromonas türleri, A. hydrophila, A. caviae ve A. veronii biovar sobria gıda kaynaklı gastroenteritlere sebep olan bakteriler arasında bulunur. Bunlar, çevrede yaygın olarak bulunmalarından dolayı potansiyel gıda kaynaklı patojenler olarak tanımlanırlar. Deniz ürünleri ve hayvansal gıdalardan sıklıkla izole edilmektedirler. Bu çalışmada, balık ve kıymada hareketli Aeromonas türlerinin varlığı ve yaygınlığı araştırılmıştır. Test edilen 111 örneğin 49?unda (%44,1) hareketli Aeromonas izole edilmiştir. Diğer Aeromonas türleri 111 örneğin 89?unda (%80,1) tespit edilmiştir. Genel olarak, hareketli Aeromonas türleri örneklerin 31?inde (%27,9) A. caviae, 9?unda (%8,1) A. hydrophila ve 9?unda (%8,1) A. veronii biovar sobria olarak bulunmuştur. Bu araştırmada izole edilen 138 Aeromonas izolatının enzim aktiviteleri, virulans özellikleri ve antimikrobiyal direnci incelenmiştir. Hareketli Aeromonas izolatlarının lesitinaz, kalsiyum kazeinat agar ve skim milk agarda proteaz, lipaz, DNaz, hemoliz, siderofor ve slime aktiviteleri sırasıyla %85,8, %96, %75,5, %100, %96, %53,1, %30,6 ve %93,9 bulunmuştur. Diğer Aeromonas izolatlarında ise lesitinaz kalsiyum kazeinat agar ve skim milk agarda proteaz, lipaz, DNaz, hemoliz aktiviteleri ve siderofor ve slime üretimleri yaygındır. Ayrıca tüm hareketli Aeromonas izolatları ampisiline %100 direnç göstermiştir. Buna ek olarak, en yüksek direnç %91,8 ile vankomisine karşıydı. Aksine, izolatların %90?ından fazlası seftriakzon, sefotaksim, piperasillin/tazobaktam, piperasillin, imipenem, kloramfenikol, enrofloksasin, amikasin, gentamisin, polimiksin B ve siprofloksasine duyarlıydı. Genelde, tüm 138 Aeromonas izolatı ampisilin (%94,9) ve vankomisine (%88,4) karşı yüksek seviyede direnç gösterdiler. İzolatların %63?ünde en az 3 ya da daha fazla antimikrobiyal ajana karşı çoklu direnç görüldü. Bu çalışmada, patojenlikte rol oynayan hücre dışı enzimler ve virulans faktörlere sahip, antimikrobiyal direnç gösteren Aeromonas türleri balık ve kıyma örneklerinin çoğundan izole edilmiştir. Bu gıdalardaki Aeromonas türlerinin varlığı tüketiciler için bir sağlık tehdidi olabilir.
Özet (Çeviri)
Motile Aeromonas species, A. hydrophila, A. caviae and A. veronii biovar sobria were found among the bacteria causing foodborne gastroenteritis. They are recognized as potential foodborne pathogens because of their wide spread in the environment. They have been frequently isolated from foods such as seafood and food of animal origin. In the present study, the presence and incidence of motile Aeromonas species were investigated in fish and ground beef. Motile Aeromonas spp. were isolated from 49 (44.1 %) of the 111 samples tested. Other Aeromonas spp. were also isolated from 89 (80.1 %) out of the 111 samples. In general, among motile Aeromonas spp., A. caviae was detected in 31 (27.9%) of the samples, followed by A. hydrophila in 9 (8.1%) and A. veronii biovar sobria in 9 (8.1%). In this research, the 138 isolated Aeromonas spp. were examined for extracellular enzyme activities, virulence characteristics and antimicrobial resistance. Lecithinase, protease on calcium caseinate and skim milk agar, lipase, DNase, hemolysin, siderophore and slime activity were found in 85.8%, 96%, 75.5%, 100%, 96%, 53.1%, 30.6%, and 93.9% of motile Aeromonas isolates, respectively. The activities of lecithinase, protease on calcium caseinate and skim milk agar, lipase, DNase, hemolysin, and siderophore and slime production were common among other Aeromonas spp. Besides all motile Aeromonas isolates showed 100% of resistance to ampicillin. In addition, the highest resistances encountered were 91.8% to vancomycin. In contrast, more than 90% of the isolates were susceptible to ceftriaxone, cefotaxime, piperacillin/tazobactam, piperacillin, imipenem, chloramphenicol, enrofloxacin, amikacin, gentamicin, polymyxin B, and ciprofloxacin. In general, all 138 Aeromonas isolates showed high levels of the resistance to ampicillin (94.9%) and vancomycin (88.4%). Multi-drug resistance pattern was shown in 63% of the 138 Aeromonas isolates to at least three or more antimicrobial agents. In this study, Aeromonas spp., exhibiting the extracellular enzymes and virulence factors which play role in the pathogenicity and antimicrobial resistance, were isolated mainly from fish and ground beef. The presence of Aeromonas spp. from these sources may be a health threat for consumers.