Kara yolu tünellerinde havalandırma planlaması ve performans değerlendirmesi
Ventilation planning and performance evaluation of road tunnels
  1. Tez No: 338221
  2. Yazar: BERKAN KAYADAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FİŞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, PIARC 2004 (Permanent International Association of Road Congress) teknik raporları kullanılarak örnek bir tünelin havalandırma sistemi tasarlanmıştır. Bu raporlar içerisindeki hesaplama yöntemleri kullanılarak araçlardan açığa çıkan toplam emisyon gazı miktarı hesaplanmış ve bu kirletici öğeleri seyreltmek için gereken temiz hava miktarları belirlenmiştir. Temiz hava miktarının belirlenmesinden sonra tünel içindeki basınç kayıpları belirlenerek tünel için gereken toplam jet fan sayısı hesaplanmıştır. Tasarlanan havalandırma sisteminin yeterliliğinin ve performansının değerlendirilmesi amacıyla hava debisi, hava hızı açısından ayrıca HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) prensibiyle 3D olarak analizler yapabilen bir bilgisayar programı yardımıyla bir yangın sırasında tünel kullanıcılarının tahliyesi için uygun tünel atmosferinin sağlanıp sağlanmadığı, oluşturulan 30 MW, 50 MW ve 100 MW gücüne sahip yangın simülasyonları ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda tasarımı yapılan havalandırma sisteminin yeterli olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study by using PIARC 2004 (Permanent International Association of Road Congress) technical report, tunnel ventilation system is designed. By using calculation methods, the emission levels have been calculated to determine the required fresh air amount. Upon determination of fresh air requirement, the pressure losses inside the tunnel have been determined. Furthermore the total number of jet fans are calculated for the related tunnel. The adequacy and performance of the ventilation system is evaluated with the volume of the air supply, air speed adequacy. Also several fire fire simulations have been modeled by using a computer software functioning on computational fluid dynamics (CFD) method. The system has been analyzed with fires of 30 MW, 50 MW and 100 MW. The purpose of these simulations have been assess the performance of the ventilation system during emergency situations. In line with the data obtained from analysis, the ventilation system has proven to be adequte.