Multistage seismic assessment methods for existing reinforced concrete buildings and their applicability for retrofitting cost estimation
Mevcut betonarme binalara yönelik kademeli sismik değerlendirme yöntemleri ve bu yöntemlerin güçlendirme maliyeti tahminlerinde kullanılabilirliği
  1. Tez No: 338241
  2. Yazar: ONUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH YÜCEMEN, PROF. DR. ALİ KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Türkiye'deki büyük yapı stoku dikkate alındığında, bu binaların tümü için ayrıntılı yapısal analizlerin uygulanması mümkün değildir. Çok sayıdaki mevcut binanın sismik güvenliğinin değerlendirilmesi ile başa çıkılabilmesi için, sismik hasar görebilirliğin kısa bir zaman süresi içinde tahmin edilebilmesine olanak sağlayan basit tekniklerin kullanımı gerekmektedir. 48 farklı betonarme binanın mevcut ve güçlendirilmiş durumları hakkında bilgi veren kapsamlı yapısal veriler bu çalışmadakullanılmıştır.Çalışmanın birinci temel amacı, göz önünde tutulan yapı stokunun, güncel deprem yönetmeliği hükümlerine göre güvenli ya da güvensiz olduğunun sınıflandırılmasına yönelik bir yöntemin önerilmesidir. Bu sınıflandırma yöntemi, diskıriminant analizi istatistiksel tekniğine dayalı olarak geliştirilmiştir. Binaların taşıyıcı sistem eleman en-kesit alanları ve ön sismik değerlendirme skorlarıdiskıriminant analizinde ayrıt edici değişkenler olarak kullanılmıştır. Çalışmamızın ikinci ve esas amacı ise, Türk Deprem Yönetmeliği hükümlerine göre güvensiz olarak değerlendirilen bir betonarme binanın, bu yönetmeliğin öngördüğü koşulları karşılayabilmesi için gerekli asgari güçlendirme maliyetinin tahmin edilebilmesine yönelik bir yöntemin geliştirilmesidir.Güçlendirme maliyetinin hızlı ve ucuz bir değerlendirme yöntemi kullanılarak tahmin edilebilmesi,sismik açıdan güvensiz binaların yeniden inşa edilmesi, ya da güçlendirilmesi gerektiği kararları için yararlı bir girdi sağlayacaktır. Böyle bir ön bilgi çok sayıda bina içeren yapı stoklarının değerlendirilmesinde ve kentsel dönüşüm hizmetlerinde zaman, emek ve parasal tasarruf sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
When the huge building stock in Turkey is considered, it is practically impossible to carry out detailed structural analyses for all of the buildings. In order to cope with the seismic safety evaluation of a large number of existing buildings, it is necessary to use simplified techniques, which can predict the seismic vulnerability of the existing buildings in a relatively short time. The comprehensive structural data compiled for the 48 different reinforced concrete buildings contain full information on their structural characteristics before and after retrofitting and are used in this study.The first basic goal of the study is to develop a procedure through which the building stock under consideration can be classified as ?safe? or ?unsafe? according to the current Turkish Seismic Code.The classification procedure is based on discriminant analysis. The cross-sectional area of the load bearing members of a building and its preliminary assessment score are selected as the discriminatorvariables. The second and ultimate basic goal of the study is to propose a method through which the minimum retrofitting cost for satisfying the provisions of the Turkish Seismic Code can be estimated.A quick and uncostly assessment of retrofitting cost estimates based on the procedure described in this thesis will provide a useful input for decisions concerning whether a seismically ?unsafe?building should be rebuilt or retrofitted. Such a situation will save time, labor and money, when it is used for the evaluation of building stocks involving large number of buildings and also in urban transformation operations.