Allocation of inspection effort in multistage nonserial production systems
- Tez No: 2858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİRAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET COK AŞAMALI KARMAŞIK ÜRETİM SİSTEMLERİNDE KALİTE KONTROL OLANAKLARININ YERLEŞTIRIMI KARACA, Özgür Yüksek Lisans Tezi : End. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Sinan KAYALIGİL Şubat, 1988, 116 sayfa Kalite kontrol olanaklarının yerleştir imi problemi, bir sınırlamasız doğrusal olmayan tamsayı programlama problemi olarak modellenmiştir. Amaç kontrol noktalarında, en düşük birim kalite maliyetini veren, tekrarlanabilir % 100 kontrol sayısını belirlemektir. Çözüm çokboyutlu arama yöntemi ile elde edilmiştir. Bu mode İleme yaklaşımı ile pek çok üretim sürecine, özellikle karmaşık süreçlere, çözüm bulmak mümkün olacaktır. Maliyet kalemleri arasında sabit ve değişken kontrol, ve yeniden isleme maliyetlerine ek olarak, bulunamayan hatalı parçalar için yaptırım maliyeti de vardır. Yapılan önemli kabuller arasında hataların birbirinden bağımsız olması, yeniden işlemenin hatasız yapılması, ve kontrolcülerinsağlam parçalara bozuk tanısı koymaması 'm sayabiliriz. Ayrıca süreç üzerindeki her nokta için bir Ortalama Çıkış Kalitesi Seviyesi sınırlaması da getirilebilir. Geliştirilen yöntem örnek problemler için denenmiştir. Bunlar arasında; bir elektronik üretim hattından seçilen gerçek bir problem de vardır. Yapılan çalışmalarda yöntemin hesaplama süresi açısından oldukça verimli olduğu, ancak başlangıç noktasına da bağlı olarak arasıra gerçek çözüm noktasını bulamadığı gözlenmiştir. Anahtar sözcükler : kalite kontrol olanakları yerleştirimi problemi, smırlamasiz doğrusal olmayan programlama, tekrarlanabilir kontrol vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ALLOCATION OF INSPECTION EFFORT IN MULTISTAGE NONSERIAL PRODUCTION SYSTEMS KARACA, Özgür M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Assist. Prof.Dr. Sinan KA7ALIGİL February, 1988, 116 pages The Inspection Allocation Problem is formulated, as an unconstrained nonlinear integer programming problem, to find the degree of 100 % repeated inspection at each station resulting in minimal per unit expected quality costs. The solution is obtained by a multidimensional search method. With this formulation of the problem it is possible to solve a large variety of production process configurations, especially nonserial configurations. The total cost includes fixed and variable inspection and reworking costs plus a penalty cost due to nondetected defective items. Independence of defects at stations, error free rework operations, and inspectors not rejecting any conforming item are the basic underlying assumptions. xxxIt is possible to define an AOQL limit to any station xj configuration. The developed model is tested by solving sample problems, including a real life problem taken from an electronics production line. It is observed that the solution procedure is very effective in terms of computational time, however the search algorithm converges to a local optimum from time to time and depending upon the initial base point. Keywords i inspection allocation, unconstrained nonlinear optimization, repeated inspection IV