Changing identity of public spaces: Güven Park in Ankara
Kamusal mekanların değişen kimliği: Güven Park, Ankara
- Tez No: 338265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yerin kimliği, değişen fiziksel çevre ve toplumsal koşullarla ilişkili olarak değişir ve dönüşür. Toplumsal koşullar, yerin kimliğini insanların mekan hakkındaki algı ve deneyimlerini değiştirerek etkiler. Aynı zamanda, toplumsal koşullar, bu algılar ve deneyimler tarafından etkilenir. Bu anlamda, yerin kimliği zaman içinde bireyler, nesneler ve toplumlarla birlikte değişim halindedir. Bu tez, Ankara'da özellikle Güven Park örneğine odaklanarak, kamusal mekanlarda değişen kimlik konusunu incelemektedir. Güven Park, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin modern, batılı ve laik başkentini yaratma hedefi çerçevesinde belirlenen kamusal mekan stratejisinin bir parçası olarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla, Ankara söz konusu olduğunda, `yerin kimliği' yanı sıra, `ulusal kimlik' kavramı da öne çıkmıştır. Bu araştırma, Güven Park'taki kimlik değişimini, Ankara'daki zaman içerisinde ortaya çıkan kimlik değişimine paralel olarak incelemektedir. Kamusal mekan üzerindeki incelemeler üç ana ölçüte ? fiziksel veya mekansal ortam, etkinlikler ve kamusal mekana atfedilen anlamlara- bağlı olarak ve zaman içerisindeki değişimi gözlemek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Place identity changes and transforms in relation with changing social conditions and physical environment. Social conditions change the place identity by changing people?s perceptions and experiences in the space, while, at the same time, they are affected by these perceptions and experiences. Thus, place identity is in a state of flux in time with individuals, objects and societies. This thesis aims to study the evolving identity of public spaces by focusing on the case of Ankara, specifically the example of Güven Park which was developed as a part of the public space strategy of creating a modern, westernized and secular capital city of newly-founded Turkish Republic. Therefore, as far as Ankara is concerned, beside `place identity?, the notion of `national identity? becomes prominent. This research examines the changes in the identity of Güven Park in relation to the shifts in the identity of Ankara, and the analyses on the public space are carried out regarding three criteria -form or physical setting, activities and meanings attached to the public space- in different time periods.