Use of design patterns in non-object oriented real-time software
Tasarım kalıplarının gerçek zamanlı nesne tabanlı olmayan yazılımlarda kullanımı
  1. Tez No: 338267
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
1994 yılında Design Patterns: Elements of Reusable Object Oriented Software kitabının basımından sonra tasarım kalıplarının nesne tabanlı programlamada kullanımı bir çok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Ancak, tasarım kalıplarının nesne tabanlı olmayan programlama dillerinde kullanımı çok fazla analiz edilmemiştir. Bu çalışma, tasarım kalıplarının nesne tabanlı olmayan yazılımlarda nasıl uygulanabileceğine odaklanmıştır ve bu kullanımın gerçek zamanlı yazılımlarda sağlayacağı yararlar araştırılmıştır. Sonuçları değerlendirmek için ise, uygun metrikler seçilmiş ve geleneksel yöntemlerle geliştirilmiş yazılımlar tasarım kalıpları uygulanmış yazılımlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the book, Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software was published in 1994, usage of design patterns in object-oriented (OO) programming has been investigated by many researchers. However, the effects of design patterns on non-object oriented (non-OO) programming have not been analyzed too much in the literature. This study focuses on various design pattern implementations using non-OO programming and investigates the benefits of design patterns upon real-time software. In order to evaluate the results, specific quality metrics were selected and performance of traditionally developed software was compared with that of software developed using design patterns.