Air data system calibration for military transport aircraft modernization program
Askeri naklıye uçağı modernizasyon programı için hava veri sistemi kalibrasyonu
  1. Tez No: 338281
  2. Yazar: HÜSEYİN ERMAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada modernizasyon projesi kapsamında bir askeri nakliye uçağına entegre edilmiş olan hava veri sisteminin uçuş testleri ile kalibrasyon süreci incelenmiştir. Hava veri sisteminin kalibrasyonu için kule geçişi metodu kullanılmıştır. Statik portun yerleşiminden kaynaklı oluşan irtifa hatası farklı ağırlıklarda, farklı iniş takımı ve flap konfigürasyonlarında yapılan dört sortilik test uçuşları sonrasında elde edilen verilerin analizi ile belirlenmiştir. Aynı verinin analizi ile bu hatanın hava hızı gösteriminde yol açtığı hata da bulunmuştur. Sistem tarafından sağlanan değerler FAR-25 sertifikasyonu açısından incelenmiştir. Aynı metot ile RVSM sertifikasyonu için gerekli yüksek irtifa testlerini yapmak için kullanılacak takip konisinin de kalibrasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the calibration processes of the pitot-static system, which is a part of the air data system of a military transport aircraft through flight tests. Tower fly-by method is used for air data system calibration. Altitude error caused by the position of the static port on the aircraft is determined by analyzing the data collected during four sorties with different weight, flap and landing gear configurations. The same data has been used to determine the airspeed measurement error. It has been shown that both the altitude and airspeed errors are within the allowable limits specified by FAR 25. Same method is also used for trailing cone calibration that is used for high altitude test flights for RVSM certification.