Uzaktan veri aktarma ve işleme sistemi
Long range data transfer and data processing system
- Tez No: 114546
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Bu çalışmada günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanı bulunan uzaktan veri aktarma ve işleme sisteminin (Telemetry System) tanıtım, alt yapı ihtiyaçları ile teknik özellikleri önce teorik olarak incelenmiş ve gerçekleştirilen örnek bir uygulama sonuçlan detaylı olarak ele alınmıştır. Uzaktan veri aktarma ve işleme sistemleri otomobil sanayisinden uzay sanayisine kadar çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu çalışmada ağırlıklı olarak uçan hava araçlarına yer verilmiştir. Uzaktan veri aktarma ve işleme sistemleri: Yeni dizayn edilen herhangi bir hava aracının uçuş emniyet ve performans testlerinin ölçümlendirilmesi ve sertifikasyonu, Hava araçlarında yapılan önemli tadilatların uçuş emniyet ve sistem performansına olan etkisinin ölçümlendirilmesi ile ilave veya tadil edilen yeni onboard ünite/ sistemlerin sertifikasyonu, Sadece uçuşta meydana gelen ve yerde tekrar edilemeyen arızaların (Intermittent Failures) gerçek uçuş şartlarında teşhis edilmesidir. Yukarıda özetlenen kullanım alanlarından ülkemizde özellikle tadilat sonrası sertifikasyon ve arıza teşhisine yönelik yoğun uçuş test ihtiyacı mevcuttur. Bu ihtiyaç askeri alanlarda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Halen uçuş test ihtiyacı yurtdışı kaynaklar kullanılarak karşılanmaktadır. Türkiye'de henüz kurulu bir tesisin olmaması nedeniyle konuyla ilgili özellikle uygulamaya yönelik yeterli düzeyde endüstriyel bilgi birikimi oluşamamıştır. Bu konuda ilk ciddi adım 1995 yılında Hava K.K.lığı bünyesinde Eskişehir'de atılmıştır. Bu kapsamda üretilen Uçuş Test Merkezi Projesi tamamen yurtiçi bilim ve sanayi kuruluşlarının oluşturduğu örnek bir konsorsiyum tarafından bir arge projesi olarak Eskişehir'de tamamlanmış olup; bir ilk olarak Ekim 2001 'de hizmete açılması planlanmıştır. Tezin teorik kısmı Bölüm l'de sistem hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda sistemin tasarım konsepti, sistemi oluşturan temel fonksiyonel bloklar, bloklar arası ilişki ve bağlantılar (interface), ölçümlendirme metodolojisi ve kalibrasyon teknikleri hakkında temel bilgilere yer verilmiştir. Tezin uygulama kısmında ise gerçek bir hava aracında (uçak) karşılaşılan bir sorun ele alınmış ve uçuş testleri ile sorunun teşhisi amaçlanmıştır. Teşhis için öncelikle uçak sistem mühendisleri karara esas olabilecek ölçümlerin neler olması gerektiği ve bunların hangi uçuş şartlarında ölçüleceği konusunda ortak bir rapor hazırlamakta ve ölçülecekIV parametreler bu rapora uygun olarak mutabakatla belirlenmektedir. Saptanan parametrelerden belli bir kısmı bu çalışmada değerlendirilmiş ve Bölüm 2'de bu parametrelere uygun gerekli telemetri sistemin donanımı tasarlanmıştır. Tasarlanan donanımın yapısı, teknik özellikleri açıklanmıştır. Bölüm 3 'de ise parametrelerin ölçümlendirilmesi, kalibre edilmesi, verinin aktarılması ve değerlendirilmesi işlenmiştir. Bu uygulama gerçek bir hava aracının uçuş testinde kullanılmıştır. Veri telemetre sistemi üzerinden alınmış ve bilgisayar programlarıyla işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the introduction and infrastructure requirements of a telemetry system which has a wide application area are examined theoretically first and then a sample application is demonstrated with detailed results. The telemetry systems are used in many different industrial applications starting from automotive industry to space industry. In this study air vehicles (mostly aircraft) is more emphasized. Telemetry Systems are mainly used for The measurement and certification of flight safety and performance tests of any newly designed air vehicle. Evaluation of the effects of any major modifications on air vehicles or its sub system and/or unit in terms of flight safety and system/flight performance and certification of the modifications in question. Determination the cause of intermittent failures under real flight conditions. In Turkey, the main need for flight tests (consequently telemetry systems) arise from military applications. Modification and onboard intermittent failure detection are the major causes of flight test requirement. This need is still being met by various sources abroad. Because of lack of a telemetry foundation, especially for application, there is no sufficient industrial knowledge or experience in the country. Yet Turkish Air Force (TUAF) has issued a project referred to as Establishment Flight Test Center (FTI) in 1995 as the first serious step of gaining in country flight test capability. FTI is a typical R&D project and realized by a consortium composed of a Turkish R&D organization and a private company. In the scope of this project lots of flight parameters were also measured under real flight conditions by using telemetry system. Flight Test Center will formally be opened in Eskişehir by the end of October 2001. In the first part of the thesis, theoretical information about the telemetry systems such as design concept, basic functional blocks that forms the system, relation and interface requirements in between the blocks, measurement methodology and calibration techniques are included. In the application part it is dealt with determining the cause of technical problem occurred in real flight conditions on an aircraft. For this purpose an intensive study was done with the aircraft system engineers and pilots (Study Group) to make decision on the parameters to be measured. All the possible parameters that may be the cause of the failure were examined carefully by this group. After selection of the certain parameters; measuring techniques, applicability, feasibility and test flightVI conditions of these parameters were also examined and agreed decisions report was formally issued by the same group. Some of the parameters agreed and reported by the Study Group are used in this study and hardware needed to measure selected parameters is designed in Chapter 2. Detailed information about measuring techniques, parameter calibration and data transfer collected on the aircraft is given in Chapter 3. This application mentioned above was actually applied on an aircraft and collected data was recorded on board and transmitted to the ground station (Flight Test Center) to be processed by the computer system under real conditions.