Design of compliant mechanisms for industrial applications
Endüstriyel uygulamalar için esnek mekanizma tasarımı
- Tez No: 338292
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Esnek uzuvlu mekanizmalar yapıları itibariyle rijit mekanizmalara göre üretim ve montajının basit olması, düşük maliyet, hafiflik, daha az aşınma, boşluksuz ve sessiz çalışma gibi avantajlara sahiptir. Bu çalışmanın amacı esnek uzuvlu mekanizmaların sağladığı çeşitli avantajlardan faydalanarak sanayide kullanılan rijit mekanizmaların daha güvenilir, yüksek performanslı ve kolay üretilebilir esnek uzuvlu eşleniklerini tasarlamak için optimizasyon yöntemleri geliştirmektir. Bu çalışmada geliştirilen optimizasyon yöntemleri endüstride kullanılan iki farklı mekanizma üzerinden anlatılmıştır. Bunlar optik sistemler için iki konumda kararlı görüş açısı değiştirme mekanizması ve robot tutucular için adaptif parmak mekanizmasıdır. Kısmi esnek olan iki konumda kararlı görüş açısı değiştirme mekanizması için katımsı cisim modeli, tamamı esnek olan adaptif parmak mekanizması için büyük deformasyona uğrayabilen çubuk modeli kullanılmıştır. İstenilen kuvvet özelliklerini sağlamak ve amaçlanan hareketleri gerçekleştirmek üzere optimize edilen analitik modellerin ayrıca sonlu elemanlar yöntemi ile analizleri yapılmıştır ve elde edilen sonuçlar analitik çözümlerle karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda fiziksel prototipler üzerinden tasarımlar doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Compliant mechanisms have the advantages of simplification in manufacturing and assembly, reducing cost, weight, wear, backlash and noise owing to their intrinsic structures. The aim of this study is to develop optimization methods to design reliable, high performance and easily manufacturable compliant equivalents of rigid body mechanisms used in industrial applications by utilizing the advantages of compliant mechanisms over rigid body mechanisms. Two particular mechanisms from the industry, namely a bistable field of view switch mechanism of optical systems and an adaptive finger mechanism for robot grippers are discussed in this thesis. The pseudo-rigid-body model is used for the design of bistable field of switch mechanism that is partially compliant while an analytical large deflection beam model is utilized to design the adaptive finger mechanism that is fully compliant. The optimized solutions satisfying the required motion conditions and desired force characteristics are also investigated through finite element analysis. The results are compared and the proposed designs are validated through physical prototypes.