The impact of surface texture and wind on convective heat transfer from building façades
Yüzey dokusu ve rüzgarın bina cephelerinde konvektif ısı transferi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 338302
  2. Yazar: NECİL ÖZTÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS OZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, bina cephelerinde kullanılan yapı malzemelerinin yüzey dokusu ve rüzgarın ısı kayıplarına etkileri incelenmektedir. Üç örnek seti (Set A, B ve C) farklı rüzgar hızı ve rüzgar açıları ile bir rüzgar tünelinde test edilmiş ve gözlenmiştir. A ve B örnek setlerinin her biri farklı yüzey dokuları olan yedi örnekten oluşmaktadır. A Seti örnekleri alçıdan, B seti örnekleri ise çimento sıvasından hazırlanmıştır. C seti örnekleri gerçek hayatta bina cephesine uygulandıkları halleri ve imal edildikleri yüzey dokuları ile beş farklı yapı malzemesi örneğinden oluşmaktadır (porselen kaplamalı kil karo, traverten, mermer, andezit ve akrilik reçine esaslı kompozit kaplama malzemesi). Deneylerin bulguları, örnek yüzeylerin Pürüzlülük İndeksi (RI) değerlerinin entegre olduğu bir matematik model ile hesaplamalarda kullanılarak her bir örnek için konvektif ısı taşınım katsayısı (h) ve zaman sabiti (?) değerleri bulunmuştur. Bulunan h değerleri ile kullanılan farklı rüzgar hızları arasındaki korelasyon incelenmiştir. Farklı yüzey dokularının h değerlerinde değişen rüzgar profilleri için önemli değişikliklere sebep olduğu saptanmıştır. Yukarıda belirtilen yapı malzemelerin yüzey dokularının h üzerindeki etkisi, bina enerji akışlarının hesaplanmasında kullanılabilecek karşılaştırmalı referans tablolar ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of the surface texture of finishing materials and wind conditions on heat loss from the building?s facade are investigated. Three sets of samples (Set A, B and C) are tested and observed under varying wind speeds and varying wind angles in a wind tunnel. Both Sets A and B are composed of seven samples each, all having different surface textures. Set A samples were prepared from gypsum plaster and Set B samples from cement plaster mix. Set C consists of five different samples of conventional building materials (porcelain coated clay tile, travertine, marble, andesite and acrylic resin based composite siding material) with proprietary surface textures. Findings of the experiments are used in calculations within the introduced mathematical model where Roughness Index (RI) values for the sample surface textures are integrated and a set of convective heat transfer coefficient (h) and time constant (?) values are presented for each sample. Correlation of these h values with the wind speed is investigated. It is found that variation in surface texture results in substantial deviations in h for varying wind profiles. The effect of surface texture of abovementioned materials and wind on h and ? is presented in comparative reference tables that can be used in further calculations of building energy fluxes.