Effect of biomass pretreatment conditions on the glucose and biodegradable film production from lignocellulosic wastes
Biyokütle ön işlem koşullarının lignoselülozik tarımsal atıklardan glikoz ve biyobozunur film üretimi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 338301
  2. Yazar: ERİNÇ BAHÇEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BÖLÜKBAŞI, PROF. DR. NECATİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mısır koçanı ve pamuk sapı gibi tarımsal atıkların glikoz ve biyobozunur malzemelere dönüştürülmesi sürecindeki parametreler incelenmiştir. İncelenen parametreler arasında ön işlem türü, ön işlem sıcaklığı, lignoselülozik biyokütlenin ön işlem öncesi parçacık boyutu, hemiselüloz özütleme sıcaklığı, tuz türü, tuz konsantrasyonu ve polimer işleme tekniği yer almaktadır. Mısır koçanlarına uygulanan seyreltik asit, alkali ve iyonik sıvı ön işlemlerini takiben uygulanan enzimatik hidroliz sonucunda benzer glikoz verimleri elde edilmiş (%73 84), en düşük ve en yüksek verimlere sırasıyla seyreltik asit ve iyonik sıvı ön işlemleri sonrasında ulaşılmıştır. İyonik sıvı ile ön işlem verimliliğinin lignoselülozik biyokütlenin ön işlem öncesi parçacık boyutuna bağlı olduğu gösterilmiştir. 1-etil-3-metilimidazolyum klorid küçük parçacık boyutlarında (
Özet (Çeviri)
Process parameters during the conversion of lignocellulosic agricultural wastes including corn cobs and cotton stalk into glucose and biodegradable polymeric materials were investigated. The investigated parameters were pretreatment type, pretreatment temperature, lignocellulosic biomass particle size prior to pretreatment, hemicellulose extraction temperature, salt type, salt concentration and polymer processing technique. Pretreatments applied to corn cobs including dilute acid, alkaline and ionic liquid pretreatments gave similar glucose yields (73 84%) upon enzymatic hydrolysis where the lowest and highest glucose yields were obtained for dilute acid and ionic liquid pretreatments, respectively. The ionic liquid pretreatment efficiency was shown to depend on the lignocellulosic biomass particle. 1-ethyl-3-methylimidazolium chloride functioned more efficiently at smaller biomass particle sizes (