Generalization of restricted planar location problems: Unified meta-heuristics for single facility case
Kısıtlı düzlemsel yer seçimi problemlerinin genelleştirilmesi: Tek tesis örneği için birleştirilmiş meta-sezgiseller
  1. Tez No: 338335
  2. Yazar: MOHAMMAD SALEH FARHAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜRAL, YRD. DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Fermat-Weber problemi olarak bilinen düzlemsel tek tesis yerleştirme problemi, verilen talep noktalarına ağırlıklandırılmış mesafelerin toplamını en aza indirecek bir tesisin yerini seçmektir. Eğer kalabalık bölgelerden gelen bir kısıt olursa bu problemin bir varyasyonu elde edilir. Bu çalışmada, kalabalık bölgelere bir tesisin yerleştirilmesi yasaktır ve bu bölgelerden geçmek için ek sabit bir maliyet tahsil edilmektedir. Bölgeler rastgele şekillendirilmiş poligonal alanlara olarak kabul edilmektedir. Sabit seyahat maliyeti veya cezası, bölgeyi geçebilmek için gereken lisans yada özel ekipman satın almanın maliyeti, yani geçişte alınan risklerin maliyeti olarak düşünülebilir. Bu çalışmada, kalabalık bölgelerdeki sabit yolculuk maliyetini içeren sınırlı düzlemsel tek tesis yerleştirme probleminin, literatürde en çok çalışılan ilgili iki yer seçimi probleminin, yani yasak bölgeleri ve bariyerleri içeren kısıtlı düzlemsel tesis yerleşim problemini genelleştirildiği gösterilmiştir. Bu problemin Öklid mesafe metriği altında, dışbükey olmadığı ve nonlineer olduğu gösterilmiştir; dolayısıyla çözüm için sezgisel yaklaşımların kullanılması doğaldır. Üç meta-sezgisel yöntem önerilmiştir. Bunlar tavlama benzetimi, evrimsel algoritma ve değişken komşuluk arama esaslı parçacık sürüsü eniyileme yöntemleridir. Önerilen yöntemler literatürden alınan örnek test problemleri üzerinde uygulanmış ve olumlu hesaplama sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A planar single facility location problem, also known as the Fermat--Weber problem, is to find a facility location such that the total weighted distance to a set of given demand points is minimized. A variation to this problem is obtained if there is a restriction coming from congested regions. In this study, congested regions are considered as arbitrary shaped polygonal areas on the plane where location of a facility is forbidden and traveling is charged with an additional fixed cost. The traveling fixed cost or penalty can be thought of the cost of risks taken when passing through the region or the cost of purchasing license or special equipment in order to be able to pass through the region. In this study we show that the restricted planar location problem with congested regions having fixed traveling costs maintains generality over two most studied related location problems in the literature, namely restricted planar facility location problems with forbidden regions and barriers. It is shown that this problem is non-convex and nonlinear under Euclidean distance metric; hence using heuristic approaches is reasonable. We propose three meta-heuristic algorithms, namely simulated annealing, evolutionary algorithm, and particle swarm optimization based on variable neighborhood search to solve the problem. The proposed algorithms are applied on test instances taken from the literature and the favorable computational results are presented.