Near and far transfer of learning in mathematics lesson designed based on cognitive load theory principles: A case study
Bilişsel yük kuramı ilkeleri temel alınarak hazırlanmış matematik dersinde öğrenmedeki yakın transfer ve uzak transfer: Örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 338336
  2. Yazar: BANU GONCA TÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmanın amacı çözümlü örnekleri, geri ve ileri tamamlama örneklerini, yansıtma ve grup tartışmalarından oluşan öğrenme etkinliklerinin, öğrenmedeki yakın transfere ve uzak transfere, konuyu anlamaya ve yorumlamaya katkılarını incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımı olarak, örnek olay incelemesi kullanılmıştır ve veriler nicel ve nitel yöntemler kullanılarak toplanmıştır. Nitel ve nicel veriler, Ankara ilindeki özel bir lisede 11. sınıf düzeyine devam eden ve Uluslararası Bakalorya Matematik Standard düzey müfredatında Türev konularını öğrenen 30 (19 kız;11 erkek) öğrenciden toplanmıştır. Öğrenciler bu konu başlığı altında dört ana ünite üzerine çalışmıştır. Her ünite için öğrenciler sırasıyla, çözümlü örnekler üzerine çalışmış; konu hakkında yansıtıcı günlüker tutmuş ve Moodle?daki grup tartışmalarına katılmışladır. Daha sonar, aynı unite için geri ve ileri tamamlamalı örnekler üzerine çalışmış; konu hakkında yansıtıcı günlüker tutmuş ve Moodle?daki grup tartışmalarına katılmışladır. Ünitenin bitiminde alıştırmalarla öğrenme etkinliklerini tamamlamışlardır. Bu döngü oniki hafta süresince, dört ünite için aynı düzende devam etmiştir. Bu öğrenme etkinliklerinin öğrenmeye olan etkilerini araştırmak için, öğrencilerin ön ve son başarı testleri puanları çıkarsamalı ve betimleyici istatistiki yöntemler kullanılarak çözümlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin yansıtıcı günlükleri ve grup tartışmalarındaki cevapları içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Öğrencilerin çözümlü, geri ve ileri tamamlama örnekli, kendine açıklamalı ve grup tartışmalı öğrenme etkinliklerinin öğrenmeye ve anlamaya yönelik katkılarına ilişkin düşünceleri, yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. . Araştırma bulguları, Bilişsel Yük Kuramı temel alınarak hazırlanmış etkinlerin öğrenmede yakın transfer ve uzak transfere katkıda bulunduğunu göstemiştir. Ancak öğrenmedeki yakın transfer göstergelerinin uzak transfer göstergelerine gore daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Nitel verilerden elde edilen bulgular, nicel verilerden elde edilen bulgularla örtüşmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, sözkonusu etkinliklerin uygulama tekniklerini ve matematiği öğrenmedeki yakın transfere ve uzak transfere katkıları konularında alan yazındaki boşlukları doldurabilir. Çalışma, 11. sınıf düzeyinde öğretilen Türev konularındaki eğitim-öğretim problemlerinin olası sebeplerini araştırmaya ve eğitim problemlerinin çözümüne yoğunlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to explore the contributions of learning tasks-involving worked examples, diverse worked examples, completion examples requiring backwards/forward fading, self-explanations and group discussions on near transfer and far transfer of learning towards learning, understanding and interpretation of mathematics. As a qualitative research approach, instrumental case study was used in this study. Qualitative data and quantitative data were collected from 30 students (female=19 and male=11) attending to Grade 11 and learning units of Derivatives within the curriculum of IB Mathematics Standard Level. The participants of this study were selected through convenience sampling method from a private school in Ankara. Students studied four main units. For each unit, firstly students learnt the subject through worked examples;then wrote self reflections and participated at group discussions at Moodle. Next, they studied at completion examples; then wrote self reflections and participated at group discussions at Moodle. Finally they completed practice problems. This cycle continued for four units for 12 weeks. In order to investigate the impacts of these learning activities, students? pre and post achievement tests? results were analyzed through paired sample t test and descriptive statistics. Moreover, students? self-reflections and group discussions were analyzed through content analysis. The opinions of students on the effects of worked examples, diverse worked examples, completion examples requiring backwards/forward fading, self-explanations and group discussions towards learning and understanding were gathered through semi structured interviews and student replies were analyzed through content analysis for main themes. It could be interpreted from the results that there were indicators of near transfer and far transfer of learning in self reflections and group discussions. Near transfer indicators had higher frequencies compared to far transfer indicators?. There were agreements between the qualitative data analysis results and the comparison of pretests and post tests results. This study may fill the gap in literature by concentrating on the implementation methods of these activities and their possible contributions towards near transfer and far transfer of learning in mathematics. The study focused on investigating possible reasons that may address to solve some educational problems in teaching derivatives units at grade 11.