Synthesis of dopamine functionalized silver nanoparticles together with possible interactions between silver and dopamine having different oxidation forms
Dopamin grupları içeren gümüş nanoparçacıkların hazırlanması ve dopaminin farklı oksitlenme basamaklarının gümüş ile etkileşimi
  1. Tez No: 338356
  2. Yazar: ELİF KANBERTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dopamin, merkezi sinir sisteminde bulunan ve insan sağlığı için önemli rol oynayan bir nörotransmiterdir. Dopaminin vücut içindeki oksidasyonu da hücre için toksik olabilecek metabolitler oluşturabileceğinden büyük önem taşımaktadır. İlgi alanı sistemler hakkında sağladığı yapısal bilginin yanı sıra, Yüzeyde Güçlendirilmiş Raman Spektroskopisi (YGRS) ultra hassas kimyasal ve biyolojik taramalarda kullanılan en hassas spektroskopik araçlardan biri olarak kabul edilmiştir. Dopamin, YGRS'de 1269, 1331 ve 1479 cm-1'de olmak üzere üç adet şiddetli bant vermektedir. Bu bantlar dopamin molekülünün imzası olarak nitelendirilebilir. 1479 cm-1'deki en büyük bant oksijenlerin bağlı olduğu karbon-karbon bağının esnemesinden kaynaklanmaktadır. Dopaminin veya diğer katekolaminlerin YGRS ile belirlenebilmesi için iki dişli bir gümüş-dopamin kompleksinin veya genel olarak iki dişli metal-dopamin kompleksinin oluşması gerekmektedir. Başka bir deyişle, dopamine özgün YGRS sinyallerinin gözlemlenebilmesi için dopaminin YGRS sübstratı olarak kullanılan gümüş metal yüzeyine tutunmasında katekol oksijenlerinin rol alması gerekir. Böylece, dopaminin farklı oksidasyon durumlarının iki dişli gümüş-dopamin komplekslerinin oluşumunda tepkime verme istekleri, YGRS spektrumları ve 1479 cm-1'deki karakteristik halka C-C bağı titreşim sinyali kullanılarak anlaşılabilir. Dopaminin oksidasyonu, platin ve gümüş elektrodlar kullanılarak elektrokimyasal olarak gerçekleştirilmiştir. Oluşan oksidasyon ürünleri Ultraviyole ve görünür bölge Spektrometresi ile tanımlanmıştır. Ayrıca, gümüş metali de dopamini yükseltgemek için kullanılmış ve gümüş nanoparçacıkların oluşmasına yol açmıştır. Dopaminle işlevselleştirilmiş gümüş nanoparçacıkları Taramalı Elektron Mikroskopu, Geçirimli Elektron Mikroskopu ve Ultraviyole ve görünür bölge Spektrometresi ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen gümüş nano parçacıkların yüzeyindeki dopaminin ve gümüş elektrodun gözenekli yüzeyinde elektrokimyasal tepkime sonucu biriken dopaminin YGRS spektrumları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dopamine is a neurotransmitter found in central nerve system which has a vital role for human health. Dopamine oxidation in body is another important issue since it may form reactive metabolites which can be toxic to the cell. Surface-enhanced Raman scattering (SERS) is currently recognized as one of the most sensitive spectroscopic tools, which can be exploited for ultrasensitive chemical and biological detection, addition to providing structural information on the systems of interest. SERS of dopamine displays three strong bands at 1269, 1331 and 1479 cm-1. These bands are the signature of dopamine molecule. The most intense band at 1479 cm-1 is contributed mainly from stretching of the carbon-carbon bond to which the oxygens are attached. A bidentate silver-dopamine complex or in general bidentate metal-dopamine complex formation is required for the SERS detection of dopamine and other catecholamines. In other words, for acquiring the characteristic dopamine SERS signature, both of the catechol oxygens should take a part in the adsorption of dopamine to the silver metal surface which is used as a SERS substrate. Therefore, the reactivity of different oxidation forms of dopamine for the formation of bidentate silver-dopamine complex was investigated by obtaining their SERS spectra and following the characteristic C-C ring vibration at 1479 cm-1. Dopamine oxidation was carried out electrochemically, utilizing platinum and silver electrodes as working electrode. Oxidation products formed were identified with UV-vis Spectrometry. Also, silver metal ions were used to oxidize dopamine, leading to formation silver nanoparticles. Dopamine functionalized silver nanoparticles were characterized by Scanning Electron Microscope, Transmission Electron Microscope, UV-vis Spectrometer. Surface- enhanced Raman spectra of polydopamine on the surface of synthesized silver nanoparticles and the electrodeposited dopamine on the porous surface of silver electrode were also obtained.