Approximate factorization using ACDI method on hybrid grids and parallelization of the scheme
Hibrid çözüm ağları için DAHYKF (Değişken Ardışık Hücre Yönlü Kapalı Formülasyon Metodu) kullanılarak yaklaşık çarpanlara ayırma ve şemanın paralelleştirilmesi
  1. Tez No: 338360
  2. Yazar: OGUZ KAAN ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OGUZ UZOL, YRD. DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında Değişken Ardışık Hücre Yönlü Kapalı Formülasyon Metodu, Yaklaşık Çarpanlara Ayırma yaklaşımıyla birleştirilmiştir. Bu uygulama, Değişken Ardışık Hücre Yönlü Kapalı Formülasyon Metodu'nun matematiksel olarak daha iyi tanımlanmış bir versiyonunu ortaya koymayı ve kısmi diferansiyel denklemlerin çözümü için kullanılan bu metodun başarısını arttırmayı hedeflemektedir.Burada sunulan iterasyon şeması daimi difüzyon denklemi, Laplace denklemi ve konveksiyon-difüzyon denklemi kullanılarak test edilmiştir. Şemanın doğruluk, yakınsama ve kararlılık karakterleri yapısal ve yapısal olmayan dörtgen sayısal ağlar kullanılarak uygun iterasyon şemalarıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca önerilen şemanın üçgen ve hibrit çokgen sayısal ağlara uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.Şema kullanılarak transonik tam potansiyel bir çözücü geliştirilmiştir. 2-B silindir etrafında kritik altı ve kritik üstü akış çözülmüştür. Problem olarak eksenel simetrik silindir probleminin seçilmiş olmasının sebebi küt hücum kenarlı cisimler etrafındaki akış çözümlerinin ince cisimler etrafındaki akış çözümlerinden daha zor olmasıdır.Aynı zamanda metodun doğası gereği paylaşımlı bellek kullanımında paralelleştirmeye uygun olduğu gösterilmiştir. Burada uygulanan paralelleştirme kısmen çizgi, kısmen nokta paralelliğidir. Uygulamanın performansı basit bir 3-B daimi difüzyon problemi üzerinde Kartezyen elemanlar kullanılarak ve 2-B daimi difüzyon denklemi üzerinde yapısal ve yapısal olmayan dört kenarlı elemanlar kullanılarak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a fast implicit iteration scheme called Alternating Cell Directions Implicit method is combined with Approximate Factorization scheme. This application aims to offer a mathematically well defined version of the Alternating Cell Directions Implicit Method and increase the accuracy of the iteration scheme that is being used for the numerical solutions of the partial differential equations.The iteration scheme presented here is tested using unsteady diffusion equation, Laplace equation and advection-diffusion equation. The accuracy, convergence character and the stability character of the scheme compared with suitable iteration schemes for structured and unstructured quadrilateral grids. Besides, it is shown that the proposed scheme is applicable to triangular and hybrid polygonal grids.A transonic full potential solver is generated using the current scheme. The flow around a 2-D cylinder is solved for subcritical and supercritical cases. Axi-symmetric flow around cylinder is selected as a benchmark problem since the potential flow around bodies with a blunt leading edge is a more challenging problem than slender bodies.Besides, it is shown that, the method is naturally appropriate for parallelization using shared memory approach without using domain decomposition applications. The parallelization that is performed here is partially line, partially point parallelization. T he performance of the application is presented for a 3-D unsteady diffusion problem using Cartesian cells and 2-D unsteady diffusion problem using both structured and unstructured quadrilateral cells.