An experimental investigation of the shale inhibition properties of a quaternary amine compound
Kuvaterner amin bileşiğinin kil baskılama özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 338392
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI GÜCÜYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tükenen petrol rezervleri ve artan petrol ve gaz kazanım maliyetleri daha zorlu formasyonların sondajı ihtiyacını yaratmıştır. Geleneksel su bazlı sondaj çamuru kullanılarak kazılan şeyl formasyonları genel olarak çeşitli problemlere yol açmaktadır. Ek olarak, killerin karmaşıklığı ve çeşitliliği uygun sondaj akışkanını geliştirmeyi zorlaştırmaktadır. Bu sorunların altında, kil özellikleri ve kil-akışkan etkileşimleri sondaj endüstrisinde daha çok ihtiyaç duyulan bilgi olmaya devam etmektedir.Bu çalışmada KarKim Sondaj Akışkanları A.Ş. tarafından sağlanan düşük molekül ağırlıklı bir kuvaterner amin bileşiği ve bu bileşiğin sodyum ve potasyum klorür tuzlarıyla karışımları, tuz ve amin bileşiğinin performans kıyaslamalarını yapabilmek için kepiler emilme süreleri, sıcak şartlandırma geri kazanımları, metilen mavisi kapasiteleri ve tek boyutlu serbest şişme özellikleri açısından incelenmiştir.Bütün test yöntemleri için kuvaterner amin konsantrasyonu hacimce %1 ile %6 arasında tutulmuş ve yaklaşık ayni kil geri kazanımı ve kil hacim değiştirme potansiyeli sonucu elde etmek için sodyum ve potasyum klorüre kıyasla daha düşük miktarda kuvaterner amine ihtiyaç duyulduğu saptanmıştır. Bu durum yüksek miktarda klor kullanılmasını engellemekte ve bu sayede çevreye daha hassas olunmasını sağlamaktadır.Ek olarak, belirli bir miktar tuz ile kuvaterner amin bileşiğinin beraber kullanılmasının sisteme gelişmiş baskılama özellikleri kattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depleting oil reserves and increased costs of the oil and gas recoveries have created the need to drill in challenging formations. When drilled through, shale formations in particular always generated a wide variety of problems if conventional water-based muds are used. Furthermore, the complexity and variations in shales have compounded the task of developing suitable drilling fluids. In light of these problems, the study of shale properties and their interactions with fluids will continue to be a much-needed source of information in drilling industry.In this study a low molecular weight quaternary amine compound, which is provided by KarKim Drilling Fluids Inc., and its mixtures with sodium and potassium chloride is investigated in the aspects of capillary suction times, hot rolling recoveries, methylene blue capacities and one-dimensional free swelling properties in order to compare performances of salts and amine compound.For all test methods quaternary amine concentration from 1% to 6% by volume were studied and seen that less amount of quaternary amine compound is needed in order to obtain close shale recoveries and shale volume change potential if compared with sodium and potassium chloride. This prevents the usage of high concentration of chlorides and hence provides environmental sensitiveness.Furthermore, it was concluded that combining an amount of salt with quaternary amine compound gives the system enhanced shale inhibition properties.