Production performance of coal bed methane, shale gas and tight gas reservoirs with different well trajectories and completion techniques
Farklı kuyu yörüngeleri ve tamamlama teknikleri ile kömür yatağı metan, şeyl gaz ve sıkı gaz rezervuarlarının üretim performanslarının analizi
  1. Tez No: 338393
  2. Yazar: MEHMET CİHAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tüm dünyada üretilen petrol ve gazın büyük bir miktarı geleneksel kaynaklardan sağlanmaktadır vebu kaynaklar hızla tükenmektedir. Bu gerçek ve artan petrol ve gaz fiyatları üretim yapan ülkeleridaha çok petrol ve gaz kurtarımı yapmak için yeni yöntemler aramaya ve bulmaya zorlamaktadır.Petrol ve gaz endüstrisi talebi karşılamak için gün geçtikçe daha da popüler olan geleneksel olmayanpetrol ve gaz rezervlerine yönelmektedir. Son zamanlarda, ekonomik bir oranda üretilemeyen, büyükiyileştirme uygulamaları yardımı, özel kurtarım işlemleri ya da ileri teknoloji olmaksızın ekonomikmiktarda üretemeyen, bu kaynaklar ciddi bir şekilde ele alınmaktadırlar.Petrol ve gaza olan çok büyük talep yeni teknolojik gelişmeleri ve uygulamaları teşvik etmiştir. 1980yılından itibaren çok çeşitli teknolojiler geliştirmiş ve uygulanmıştır. Bunlardan biri olan kuyu sondajile, yüksek derecede sapan, erişimi uzayan sondaj, yatay kuyular ve çoklu yanal kuyular ve bunlarınbenzerlerinden yararlanmak mümkündür. Tüm bu yeni teknolojiler ve çok sayıdaki yenilikler şeyl vekömür yatağı metan gazının bulunduğu ekonomik olarak marjinal sahaların gittikçe karmaşıklaşangelişimine olanak sağlamaktadır.Bu tezde, farklı rezervuar türlerinden daha iyi kuyu performansı ve iyileştirilmiş üretim elde etmekana hedeftir. Ayrıca, hidrolik çatlatma ve çok yönlü kuyu konfigürasyonu gibi geleneksel olmayangaz rezervuarlarının modellenmesi ve simülasyonun zorlukları hakkında bazı teknik bilgiler verilmiştir.Algoritmalardaki ilerlemelerin, güçlü bilgisayarın ve entegre yazılımların yardımıyla, dikey,eğimli, yatay, ve çoklu yanal kuyu yörüngelerinin geleneksel, şeyl gaz ve kömür yatağı gazırezervuarlarının gelecekteki üretim performansları üzerindeki etkilerini incelemek eve bütünleştirmekmümkündür. En iyi durum senaryolarına ulaşmak ve simülasyonları çalıştırmak için ticari bir yazılımkullanılmıştır. Bu çalışma çeşitli koşullar altında bahsedilen üç farklı rezervuar tipi için optimumüretim yöntemlerinin belirlenmesine ve geleneksel olmayan gaz sistemlerinin üretim karakteristiği veprofilini anlamaya öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
The large amount of produced oil and gas come from conventional resources all over the world andthese resources are being depleted rapidly. This fact and the increasing oil and gas prices force theproducing countries to find and search for new methods to recover more oil and gas. In order to meetthe demand, the oil and gas industry has been turning towards to unconventional oil and gas reservoirswhich become more popular every passing day. In recent years, they are seriously considered assupplementary to the conventional resources although these reservoirs cannot be produced at aneconomic rate or cannot produce economic volumes of oil and gas without assistance from massivestimulation treatments, special recovery processes or advanced technologies.The vast increase in demand for petroleum and gas has encouraged the new technological developmentand implementation. A wide range of technologies have been developed and deployed since1980. With the wellbore technology, it is possible to make use of highly deviated wellbores, extendedreach drilling, horizontal wells, multilateral wells and so on. All of the new technologies and a largenumber of new innovations have allowed development of increasingly complex economicallymarginal fields where shale gas and coal bed methane are found.In this study, primary target is to compare different production methods in order to obtain better wellperformance and improved production from different types of reservoirs. It is also be given sometechnical information regarding the challenges such as hydraulic fracturing and multilateral wellconfiguration of the unconventional gas reservoir modeling and simulation. With the help of advancesin algorithms, computer power, and integrated software, it is possible to apply and analyze the effectof the different well trajectories such as vertical, horizontal, and multilateral well on the futureproduction performance of coal bed methane, shale gas, and tight gas reservoirs. A commercialsimulator will be used to run the simulations and achieve the best-case scenarios. The study will leadthe determination of optimum production methods for three different reservoirs that are explainedabove under the various circumstances and the understanding the production characteristic and profileof unconventional gas systems.