Experimental analysis of adsorption capacities and behaviors of shale samples
Şeyl örneklerinin adsorpsiyon kapasitelerinin ve davranışlarının deneysel olarak analiz edilmesi
  1. Tez No: 338415
  2. Yazar: ŞÜKRÜ MEREY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Son yıllarda şeyl gaz rezervleri gibi alışılmadık rezervler dünyada önemli alternatif enerji kaynağı olmuştur. Türkiye?de özellikle Güneydoğu Anadolu ve Trakya bölgelerinde şeyl gaz rezerv potansiyeli olduğu bilinmektedir. Şeyl rezervlerinde gaz gözeneklerde serbest ve adsorbe edilmiş şekilde bulunmaktadır. Şeyl gaz rezervlerinin adsorpsiyon kapasiteleri ve davranışları, bu rezervlerin araştırılması ve değerlendirilmesi için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye?deki şeyl örneklerinin farklı sıcaklık ve basınçlarda adsorpsiyon kapasiteleri saf metan ve saf karbondioksit kulllanılarak ölçülmüştür. Sıcaklık ve basıncın adsorpsiyon üzerinde önemli etkileri olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada tek katmanlı Ono-Kondo modeli için, üç katmanlı Ono-Kondo modeli için ve metan ve karbondioksit karışım Ono-Kondo modeli için Matlab programları yazılmıştır. Adsorpsiyon deney sonuçları Langmuir modeli ve Ono-Kondo modelleri ile analiz edilmiştir ve adsorpsiyon izotermleri elde edilmiştir. Bu modellerin olumlu ve olumsuz yönleri karşılaştırılmıştır. Tek katmanlı Ono-Kondo modeli ile şeyl örnekleri için iyi bir şekilde adsorpsiyon izotermleri oluşturulmuştur. Tek katmanlı Ono-Kondo model verileri kullanılarak net adsorpsiyon değerleri tüm deneyler için hesaplanmıştır. Bu çalışmadaki şeyl örnekleri ile yapılan karbondioksit deney sonuçları kullanılarak şeyl gaz rezervlerinin karbondioksit depolama amacıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada Langmuir modeli ile hesaplanan yerinde şeyl gaz rezerv denklemi, tek katmanlı Ono-Kondo modeli için uyarlanmıştır ve rezerv hesaplamaları yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan yerinde şeyl gaz rezerv denkleminin daha net rezerv çalışmaları için iyi bir alternatif olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, unconventional reserves such as shale gas reservoirs have become a major alternative source of energy in the world. It is known that Turkey has shale gas potentials especially in the Southeastern and Thrace region. In shale gas reservoirs, significant amounts of natural gas exist as conventional ?free? gas in porous spaces as well as ?adsorbed? gas on shale matrix. Understanding adsorption capacities and behaviors of shale gas reservoirs may help exploitation and resource evaluation. In this study, experimental adsorption measurements for shale samples obtained from different shale gas reservoirs in Turkey were conducted at various pressures and temperatures by using pure methane and pure carbon dioxide. It was shown that the effects of temperature and pressure on adsorption are very important. Matlab programs for Ono-Kondo monolayer model, Ono-Kondo three layer model and Ono-Kondo model for binary mixtures of methane and carbon dioxide were written in this study. By using Langmuir model and Matlab programs for Ono-Kondo models, experimental adsorption results were evaluated and adsorption isotherms were constructed. The advantages and disadvantages of these models were compared. It was concluded that Ono-Kondo monolayer model is thoroughly capable to fit adsorption isotherms of shale samples. By using Ono-Kondo monolayer model data, absolute adsorption values were calculated for all adsorption experiments. By conducting carbon dioxide adsorption experiments on shale samples in this study, it was shown that carbon dioxide might be stored in depleted shale gas reservoirs. In this study, initial shale gas-in place equation that uses Langmuir model were modified for Ono-Kondo monolayer model, and then initial-gas in place calculations for unit weight of shale deposits were done. It was shown that shale gas-in place equation proposed in this study is a good alternative for most accurate shale gas-in place calculations.