An investigation on the performance of aluminium panel curtain wall system in relation to the facade tests
Alüminyum panel giydirme cephe sisteminin cephe testlerine göre performansının araştırılması
- Tez No: 338416
- Danışmanlar: DR. BERRİN ZEYTUN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ekstürize edilmiş alüminyum, hafif oluşu, taşıyıcı tasarımında tanımış olduğu geniş olanaklar, dayanıklılığı ve çevre dostu yaklaşımıyla bina kabuğu tasarımında vazgeçilmez bir malzeme olmuştur. Metal ve cam endüstrisinde en son gelinen teknolojik gelişmeler ışığında, mimarlar tarafından çoğunlukla yüksek binalarda tercih edilen alüminyum giydirme cephe sistemlerinde yeni yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. Bu noktada, panel cephe sistemi yenilikçi ve modern sistem olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, son yapılan prestijli yüksek bina projelerine bakacak olursak, mimarların ve yatırımcıların talebinin çubuk yapım tekniğiyle uygulanan geleneksel cephe sistemlerinden modüler olarak uygulanan panel cephe sistemine yöneldiğini söyleyebiliriz. Bu çalışmanın ana amacı, panel cephe sisteminin özellikle yüksek binalarda neden ön plana çıktığını araştırmaktır. Bu doğrultuda avantajları ve dezavantajları ortaya konmuştur. Panel cephe sisteminin çevresel etmenlere karşı performansını değerlendirmek için, ülkemizde yeni ve her geçen gün gelişmekte olan cephe testi metodu kullanılmıştır. Bu çalışmada, gerçek arazi şartlarının yansıtıldığı donanımlı test odasında, gerçek boyutlarda tasarlanan test numunesi üzerinde kapsamlı cephe testleri yetkili cephe testi firması tarafından uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Extruded aluminium has become the material of choice for building envelope owing to its lightness, wide range of possibilities for profile design, durability and the eco-friendly attitude. In the light of recent technological developments in metal and glass industries, there has been various new approaches towards aluminum curtain wall systems which are mostly preferred by architects in high-rise buildings. Herein, the panel curtain wall system is determined as innovative and the modern aluminium curtain wall system. Furthermore, in the recent prestigious high-rise buildings, the demand of the architects and the contractors begins to replace the conventional curtain wall system which is constructed via stick construction technique, with panel curtain wall system which is applied to the building in a modular form. The main aim of this study is to investigate why the panel curtain wall system comes to the forefront especially for high-rise buildings. Accordingly, the advantages and disadvantages of this system are pointed out. In order to evaluate the performance of panel curtain wall system against environmental factors, the facade tests are used. In this investigation, the extensive facade tests have been conducted on full-scale specimen under field conditions reproduced in an equipped test chamber by authorized facade testing company.