The development of a building energy performance evaluation program (EnAd) for architectural design process
Mimari tasarım süreci için bina enerji performansı değerlendirme programı (EnAd) geliştirilmesi
- Tez No: 338435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Binalarda enerji performansı çağdaş mimarlığın en kritik konulardan biri haline gelmiştir. Mevcut yasaların yapılmış ve yapılacak olan binaların enerji performansı sertifikası almasını istemiş olması konunun önemini vurgulamaktadır. Hesaplamalı araçlardaki teknolojik gelişmeler sayesinde, inşaat başlamadan önce binaların enerji performanslarının analizi mümkündür. Ancak, karmaşık katı modeller ve yazılım üzerine uzmanlaşma gerektiren enerji performans değerlendirme araçlarının çoğu tasarım sonrası süreçte kullanılabilmektedir. Tasarım kararlarının binaların enerji performansı üzerinde önemli etkileri olduğundan, değerlendirme araçları tasarım başından itibaren kullanılmalıdır. Bu tez kapsamında, yasalar ve bina tasarım süreci göz önüne alınarak, binaların enerji performansını değerlendirmek amacıyla EnAd isimli bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. İleri uzmanlık gerektirmeyen bu program, tasarım sürecinin herhangi bir aşamasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. TS EN ISO 13790 tarafından belirlenen aylık hesaplama yöntemini kullanan program, Avrupa Birliğinin Binalarda Enerji Performansı Direktifi ve konuya ilişkin mevcut Türk mevzuatına dayanılarak geliştirilmiştir. Yasalarla enerji performans ölçütlerini bütünleştiren program, hem enerji performansı hem de ilgili mevzuat hakkında geri bildirimler sunarak tasarım kararlarını iyileştirmede tasarımcıya yardımcı olmayı amaçlamıştır. Bu tez çalışmasında, bina boyutları, ısı kaybeden yüzeyler, havalandırma ve sızdırma, U-değerleri, pencere-duvar oranı, ayar sıcaklıkları ve iç ve dış ortam sıcaklık farklarının binaların enerji performansı üzerindeki etkileri irdelenmiş ve kullanılan dört değerlendirme programı aracılığıyla sonuç farklılıkların nedenleri de araştırılmıştır. Geliştirilen tasarım-destek aracının kullanılabilirliği, geçerliliği, güvenirliği ve hassasiyeti kullanılabilirlik ve yakınsama testleri ile kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, daha iyi performans düzeylerine ulaşmak için karar vericilerin süreçteki rollerinin yanı sıra mimari tasarım sürecinin ilk aşamalarından itibaren enerji performans değerlendirme araçlarının kullanımının önemine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy performance in buildings has become one of the most broadly debated subjects in contemporary architecture; and current legislation has emphasized its importance by requiring buildings to possess an energy performance certificate. Due to the technological advances in computational tools, it is possible to analyze the energy performance of buildings before construction starts; however most energy performance evaluation tools, requiring complex solid models and high technical knowledge in the field, can be used only during the post design phases. Since any design decision has an important effect on the energy performance of a building, evaluation tools should be used from the very beginning of the design process. In this dissertation, a building energy performance evaluation program, entitled the Energy performance Advisor (EnAd), was developed for evaluating the energy performance of buildings considering not only the legal framework of Turkey, but also the building design process. The program does not need advanced expertise, and was developed to be usable in any phase of the design process. The program, using the monthly calculation method of TS EN ISO 13790, was developed based on the European Union Directive on Energy Performance in Buildings (EPBD) and the current Turkish legislation on the subject. EnAd integrates the legal framework with the energy performance criterion into the building design process, while providing rapid feedback on energy performance and related legislation, and guiding the designer to improve design decisions. This dissertation has also shown the effects of building size, exposed surfaces, ventilation and infiltration, window-wall ratio, U-values, set-point temperatures and temperature differences between the outside and inside spaces on energy performance of buildings through generic case studies while searching the reasons for discrepancies between the results derived from the four evaluation tools, three of which is highly acknowledged energy performance evaluation tools. The validity, reliability, precision and usability of EnAd as a design-support tool has been proved through the usability and convergence tests conducted. Finally, the thesis has pointed out the importance of the use of energy performance evaluation tools from early stages of architectural design process to achieve higher performances as well as the roles of decision makers in this process.