Antioxidant and cytotoxic properties of Salvia absconditiflora and effects on CYP1A1, CYP1B1 gene expressions in breast cancer cell lines
Salvia absconditiflora'nın antioksidan ve sitotoksik özelikleri ve meme kanseri hücre hatlarında CYP1A1 ve CYP1B1 gen ifadeleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 338434
  2. Yazar: SELİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN, PROF. DR. TÜLİN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Salvia yaygın olarak yetiştirilen ve antimikrobiyal, antioksidan, antikarsinojen ve antiinflamatuvar özelliklerisebebiyle tıpta çeşitli amaçlar için kullanılan bir türdür. Bu çalışmanın amacı Salvia absconditiflora'nın fenolikbirleşimini araştırmak ve bu bileşenlerin kanser bağlantılı ilaç metabolize eden enzimler üzerindeki etkisinianlamaktır. Salvia absconditiflora DPPH radikaline karşı % 80,43 radikal sönümleme aktivitesi göstermiştir.Toplam flavonoid içeriği toplam fenolik içeriğinin üçte biri olarak bulunmuştur. Kafeik asit, luteolin, kumarik asitgibi bazı önemli fenolik asit ve flavonoidlerin varlığı LC-MS/MS analizi ile tasdik edilmiştir. XTT ve TBE metodlarıile Salvia absconditiflora'nın MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları üzerindeki doza ve zamanıbağlı sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Farklı metodlar sonucu hücre çoğalmasının % 50 engellenmesine sebepolan IC50 konsantrasyonu için değişken değerler elde edilmiştir. Bu verilerden iki farklı meme kanseri hücrehattının sitotoksik muameleye farklı yollarla cevap verdiği saptanmıştır. Kanserle bağlantılı ilaç metabolize edenenzimlerin gen ifadeleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile incelenmiştir. Salviaabsconditiflora muamelesi sonucu MCF-7 hücrelerinde CYP1A1 ve CYP1B1 genlerinin ifadelerinin arttığı, MDA-MB-231 hücrelerinde ise azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Salvia genus is a widely cultivated genus and used in medicine for various purposes as having antimicrobial,antioxidant, anticarcinogen and anti-inflammatory features. In this study the aim was to investigate phenoliccomposition of Salvia absconditiflora and understand the possible effects of those constituents in cancerrelated drug metabolizing enzymes. Salvia absconditiflora showed 80,43 % Radical Scavenging Activity againstDPPH radical. Total flavonoid content was found as one third of total phenolic content. Presence of importantphenolic acids and flavonoids such as caffeic acid, luteolin, coumaric acid are validated with LC-MS/MS analysis.Cytotoxicity of Salvia absconditiflora treatment on MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines wereinvestigated through XTT and TBE assays both dose and time dependent manner. Cell proliferation wasinhibited 50 % by different IC50 values calculated in different assays and different time intervals. This suggeststhat two breast cancer cell lines response in a different way to cytotoxic treatments. Cancer related drugmetabolizing enzyme gene modulations were investigated with qRT-PCR. CYP1A1 and CYP1B1 were up-regulated in MCF-7 but down-regulated in MDA-MB-231 cells in response to Salvia absconditiflora treatment.