Monte Carlo analysis of the effects of material and shape uncertainties on radar cross section by the finite difference time domain method
Zamanda sonlu farklar yöntemiyle materyal ve şekil belirsizliklerinin radar kesit alanına etkilerinin Monte Carlo yaklaşımıyla analiz edilmesi
- Tez No: 338444
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU, DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı elektromanyetik saçılma problemlerinden olan materyal ve şekildeki belirsizliklerin, yalıtkan ve iletken nesnelerin Radar Kesit Alanı?ndaki değişimi üzerindeki etkisinin Zamanda Sonlu Farklar ve Monte Carlo yaklaşımıyla analiz edilmesidir. İki ve üç boyutlu herhangi bir şekle sahip nesneleri içeren elektromanyetik saçılma problemlerini çözebilmek amacıyla MATLAB kodları oluşturulmuştur ve geçerlilikleri kontrol edilmiştir. FDTD?nin temel adımlarıyla bunların MATLAB üzerindeki gerçeklemeleri tanıtılmıştır. İki boyutlu FDTD kodu temel alınarak, Monte Carlo simülasyonuyla göreceli dielektrik katsayısı ve geometrideki değişimleri içeren birçok sonuç sunulmuştur. Sonradan işleme tabi tutulan RCS?in ortalama ve standart sapma değerleri sayesinde birçok sonuç çıkarılmıştır. Mümkün olduğu durumda sonuçlar analitik ve Momentler Metodu yöntemlerinin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır ve aralarında yeterli bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the variations in Radar Cross Section (RCS) values of dielectric and conducting objects due to material and shape uncertainties by employing the Finite Difference Time Domain Method and the Monte Carlo approach in electromagnetic scattering problems. MATLAB codes are developed and validated to solve the electromagnetic scattering problem involving two and three dimensional arbitrarily-shaped objects. Basic principles of FDTD and its implementation in MATLAB are described. Based on the two-dimensional FDTD code, the results of several Monte Carlo simulations are presented by varying the relative permittivity and the geometry of the object. Several conclusions are drawn by post processing the coherent and incoherent components of the RCS values. The results are compared with Method of Moments results and analytical results if available, and a good agreement among the results is observed.