Investigation of the electromagnetic wave properties of single walled carbon nanotube thin films
Karbon nanotüp ince filmlerin elektromagnetik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 338445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, tek duvarlı karbon nanotüp (KNT) çözeltilerinin hazırlanması ve tek duvarlı KNT ince filmlerin oluşturulmasını incelemektedir. Homojen bir KNT çözeltisi elde edebilmek için, iki farklı tip tek duvarlı KNT ve farklı yüzey aktif madde kombinasyonları denenmiştir. Uç tipi karıştırıcı ve ultrasonic banyo yöntemleri karşılaştırılmış ve uç tipi karıştırıcının KNT çözelti kalitesini arttırdığı gözlenmiştir. KNT ince filmlerin üretiminde vakum filtrasyon ve sprey kaplama yöntemleri kullanılmıştır. Farklı KNT yoğunluklarında hazırlanan filmlerin optoelektronik özellikleri incelenmiştir. Bunlara ek olarak, asit banyolarının KNT ince filmlerin elektriksel iletkenliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Santrifüj uygulann KNT çözeltileri ile hazırlanan filmlerin 550 nm dalga boyunda daha düşük düzlemsel direnç değerlerine karşılık daha yüksek optic geçirgenlik sağladığı gözlenmiştir. Cam altlık üzerine vakum filtrasyon yöntemi ile kaplanan bir KNT ince film % 90 optik geçirgenlikte, 150 ?/? düzlemsel direnç değerine sahiptir. Vakum filtrasyon ve sprey kaplama yöntemlerinin her ikisi de, farklı altlıklar üzerinde geniş yüzey alanlarının kaplanmasında kullanılmıştır. Bu çalışmanın ikinci amacı, tek duvarlı KNT ince filmlerin elektromagnetik özelliklerinin incelenmesidir. Sprey kaplama yöntemi kullanılarak, cam fiber dokumaların yüzeylerinde KNT filmler oluşturulmuştur. Farklı yoğunluklarda hazırkanan KNT filmlerin elektromagnetik dalga yansıtma ve geçirim özellikleri serbest uzay yöntemi kullanılarak 18 ? 40 GHz frekans aralığında incelenmiştir. Sonuçlara göre, elektriksel iletkenliklerine rağmen KNT film kaplanmış cam fiber dokumaların elektromagnetik dalga yansıtma özellikleri gelişmemiştir.
Özet (Çeviri)
The work presented in this thesis can be divided in two parts. First part discusses the dispersion and deposition routes of single walled carbon nanotube (SWNT) thin films. Two different types of SWNTs and several dispersing agents were examined to achieve a homogeneous SWNT solution. A tip-sonicator and an ultrasonic bath was compared and it has been found that tip-sonicator increases the efficiency of SWNT dispersions. Vacuum filtration and spray coating techniques were utilized for the deposition of SWNT thin films. Optoelectronic properties of the films were examined for different SWNT densities. Moreover, SWNT thin film functionalization with acid treatment was investigated in order to improve the electrical conductivities of the thin films. Centrifugation of SWNT solutions provided higher optical transmittance at a given wavelength of 550 nm and lower sheet resistance values. It has also been found that, 150 sheet resistance can be achieved at an optical transmittance of 90 % for SWNT thin films on glass substrates that were deposited via vacuum filtration method. The second part investigated the electromagnetic interference shielding properties of the SWNT films. For this purpose, glass fiber woven fabrics were coated with SWNT thin films by spray coating method. Different densities of SWNT films were investigated and the electromagnetic wave reflection and transmission values were analyzed through the utilization of free-space method within a frequency range of 18 ? 40 GHz. Our results indicated that the electromagnetic wave reflection properties of the samples were not satisfactory despite their conductivities within the investigated frequency range.