Synthesis, spectroscopic and electrochemical studies of perylene containing conjugated copolymers
Perilen içeren konjuge kopolimerlerin sentezi, spektroskopik ve elektrokimyasal çalışmaları
  1. Tez No: 338453
  2. Yazar: ŞEBNEM BAYSEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polimer zinciri üzerinde donör ünitelerini değiştirerek sentezlenen bir seri donör akseptör (DA) tipi polimerlerin sentezi, spektroskopik ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen CoP1 ve CoP2 polimerleri, kopolimer etkileri ve benzotriazol (BTz) içerikli polimerlerin yapısına perilen tetrakarboksilik diimit (PDI) eklendiğinde gerçekleşen etkileri araştırmak için tasarlanmıştır. CoP1 için 1,7-dibromo-perilen diimit,4,7-dibromo-2-dodesil-2H-benzo[d][1,2,3]triazol ve 2,5 bis(tributilstannil) tiyofen Stille reaksiyonu yoluyla birleştirilmiştir. CoP2 için 1,7-dibromo-perilen diimit, 4,7-dibromo-2-dodesil-2H-benzo[d][1,2,3]triazol 4-dodesil-2,6-bis(tributilstannil)-4H dithieno[3,2-b:2',3'-d]pyrol Stille reaksiyonu yoluyla birleştirilmiştir. Sonuçta elde edilen donör akseptör tipi polimerlerden benzotriazol içerikli polimerlerin n-tipi özelliklerinin arttığı gözlenmiştir. Benzotriazol-tiyofen (BTz-Th) içerikli donör-akseptör tipi konjüge polimeri tamamen n-tipi özellikli madde haline gelmiş , benzotriazol- dithienopyrol (BTz-DTP) içerikli donör-akseptör tipi konjüge polimeri ise iki kutuplu madde haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis , spectroscopic and electrochemical properties of a series of donor-acceptor (DA) type polymers by changing the donor unit (thiophene, dithienopyrrole) polymer backbone were investigated.The synthesized CoP1 and CoP2 were designed to investigate the effect of copolymerization and insertion of perylene tetracarboxylic dimide (PDI) on the structure of benzotriazole (BTz) based polymers. For CoP1 1,7-dibromo-perylene diimide,4,7-dibromo-2-dodecyl-2H-benzo[d][1,2,3]triazole and 2,5 bis(tributylstannyl)thiophene coupled with Stille Coupling. For CoP2 1,7-dibromo-perylene diimide, 4,7-dibromo-2-dodecyl-2H-benzo[d][1,2,3]triazole 4-dodecyl-2,6-bis(tributylstannyl)-4H dithieno[3,2-b:2',3'-d]pyrrole coupled with Stille Coupling. The resultant donnor acceptor type random copolymer indicated that incorporation of PDI into the structure of BTz based polymers leaded to increase in the n-type properties. CoP1; BTz-Th donor-acceptor based conjugated polymers converted to only n-dopable material. CoP2 ; BTz-DTP donor-acceptor based conjugated polymers converted to ambipolar material.