A Benjaminian re-reading of the urban image at the verge of the 21st century
21. yy kent imajının Benjaminci bir okuması
  1. Tez No: 338452
  2. Yazar: SEÇİL BİNBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE JALE ERZEN, PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, 21. yy metropolüne, Walter Benjamin?in eleştirel-materyalist tarih yazımı anlayışından hareketle ve Dziga Vertov?un montaj-düşüncesinin açtığı yolda yeni bir bakış açısı getirmektir. Bu amaçla, bu iki ismin ?imajlarla düşünme? diye adlandırılan metodolojik yaklaşımları ve temel montaj kavramlarından olan ?diyalektik imaj? ve ?aralık? tartışmaya açılarak; kent imajı ve kent okuması arasındaki diyalektik ilişki yeniden yorumlanacaktır. Bu diyalektik ilişkinin, çoklu zamanlar - çoklu bedenler ve kopma - sıçrama anları aracılığıyla yeniden okunacağı bu süreçte, 21. yy metropolü, çoklukların imajı ile direnişin imajı arasında sürekli dönüşen bir hareket, ya da hareketli bir montaj olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to put forward a critical perspective into the metropolis of the 21st Century through the critical materialist historiography of Walter Benjamin, and in the light of the idea of montage by Dziga Vertov. For this purpose, the methodological approach of these two authors, called ?thinking in images?, and their basic montage concepts; ?dialectical image? and ?interval? will be assessed in order to develop a critical reading of the dialectic between the urban image and the urban reading. This dialectical relationship will be read via multiple temporalities-multiple bodies and moments of rupture-leap, while the 21st Century-metropolis is regarded as a movement/mobility or a ?montage in motion?, which is under an ongoing transformation in-between the image of multiplicities and the image of resistance.