Kompozit malzemeler için yüksek performanslı spectra liflerinde arabirim kuvvetinin çeşitli kimyasallar etkisinde incelenmesi
  1. Tez No: 33847
  2. Yazar: MEHMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ULCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz Yüksek mukavemetli polietilen lifleri, yüksek mukavemetli ve hafif kompozit malzemelerin üretimine elverişlidirler. Bu çalışmada Spectra® 900 liflerinin mekanik performansları araştırılmıştır. Spectra® liflerinin kimyasal olarak duyarsız olmaları ve yüzeylerinin pürüzsüz olması, çok zayıf bir lif matriks arabirimine neden olacaktır. Bu nedenle çeşitli kimyasal işlemlerin Spectra® 900 liflerinin epoksi reçine ile arabirim yapışması üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kimyasal işlemin lif üzerindeki etkisini tesbit etmek için liflerin çekme mukavemetleri bulunmuştur. Kimyasal işlemlerin lif-matriks arabirim yapışma mukavemetine etkisini bulmak için çekme-sıyrılma testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT High strength polyethylene fibers are suitable to be used as a component in the production of high performance, light-weight composite materials. Throughout this work, the mechanical performances of Spectra 900 fibers are examined. Because of their chemical inertness and nonporous surface decreases the chance of a good fibre-matrix interface. This has become the prime reason for us to treat Spectra 900 fibers chemically with four different chemicals to create somewhat porous surface and see the effects of this modification on the interfacial adhesion with the matrix of epoxy and the changes in the final performance of the composite product. The tests carried out to judge the changes in the mechanical performance of the fibre and fibre-matrix composition are tensile testing and pull-out testing respectively.