Twın-scale yönetimiyle bazı süs bitkilerinin soğan üretiminde 1AA ( ındole-3- acid )nin etkileri
  1. Tez No: 33849
  2. Yazar: FİLİZ ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZ TWIN-SCALE YÖNTEMÎYLE BAZI SÜS BİTKİLERİNİN SO?AN ÜRETİMİNDE IAA (Indole-3-Acetic acid) NIN ETKİLERİ Bu araştırmada, soğanlı süs bitkilerinden olan Nergis (Narcissus tazetta ve Narcissus pseudonarcissus“Carlton”) ve Sümbül (Hyacinthus orientalis“Carnegie”, Hyacinthus oriental is“DelftBlue”ve Hyacinthus orientalis“City of Harlem”) soğanlarından ikiz pullar (Twin-scales) elde edilmiş ve ikiz pullar IAA (1,10,20,50,75 ve 100 ppm) ile muamele edilerek inkubasyona tabi tutulmuşlardır. İkiz pullama işleminden sonra meydana gelen soğancıklarda; oluşum (%), ağırlık (g) ile boy (cm) ve çap (cm) büyüme farkları saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Nergiste soğancık oluşumu (%) ile boy (cm) ve çap (cm) büyümeleri bakımından çeşitler arasında farklılıklar saptanmıştır. Narcissus tazetta çeşidi en iyi sonuçları vermiştir. Hormon (IAA) uygulamalarının Nergiste, sadece soğancık oluşumu (%) ve çap (cm) büyümesine olumlu etkisi görülmüştür. Sümbülde ise soğancık oluşumu (%), ağırlık (g), boy (cm) ve çap (cm) büyümeleri bakımından çeşitler arasında farklılık görülmüştür. En iyi sonuçları Hyacinthus orientalis“Carnegie”çeşidi vermiştir. Sümbülde hormon (IAA) uygulamalarının da soğancık oluşumu (%), ağırlık (g),boy (cm) ve çap (cm) büyümelerine olumlu etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THK EFFECTS OF IAA (Indole~3-Acetic Acid) ON BULB PRODUCTION OF SOME ORNAMENTAL PLANTS BY THE USE OS? TWIN-SCALING METHOD In this study, twin scales were obtained from Narcissus (Narcissus tazetta and Narcissus pseudonarcissus“Carlton”) and Hyacinth (Hyaeinthus oriental is“Carnegie”, Hyacinthus orientalis“Delft Blue”and Hvacinthus orientalis“City of Harlem”) bulbs and each twin scale was treated with IAA (1, 10, 20, 50, 75 and 100 ppm) and then incubated. Bulblet formation (%), weight (g), length ('-m) >md.1' 3nio'«r (cm) were determined in the bulblets formed after twin scaling. Differences were observed among cultivars in bulblet formation (%), length (cm) and diameter (cm) at the and of trials. Narcissus p s eudonar c i s sus“Carlton”gave the best results. Hormone (IAA) applications affected only the bulblet formation (%) and diameter (cm) in narcissus. In hyacinth, differences were observed among cultivars with respect to bulblet formation (%), weight (g), length (cm) and diameter (cm). The best results were obtained especially from Hvacinthus orientalis“Carnegie”. Hormone (IAA) applications affected bulblet formation (%), weight (g), length (cm) and diameter (cm) in hyacinth.