Endüstride poliüretan malzeme üretiminde kullanılan sıvıların viskozitelerinin tayini ve bunun üretim makinaları performansına olan etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 33850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz Bu tezin amacı; otomotiv sanayiinde yaygın bir şekilde kullanılan poliüretan mamullerinden biri olan Tot'aş direksiyonun polyol ve isocyanate sıvılarının reolojik yapısını incelemek ve mamulü bozan parametrelere yaklaşımlar getirmektir. Bu amaçla Newtoniyen ve Non-Newtoniyen akışkanların reolojik yapılarının incelenmesi yapılmıştır. Poliüretanı oluşturan polyol ve isoscyanate sıvılarının hangi tip akışkan olduğu araştırılmıştır. Yapılan deney sonuçlarından polyol sıvısının Non-Newtoniyen(pseudoplastik), isocyanate sıvısının ise Newtoniyen akışkan olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak sıcaklık ve basıncın debiyi etkilediği, polyol sıvısının debi artışıyla basınç artışının lineer bir bağıntıyla verilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis, is to investigate the rhelogical structure of Tofaş steering wheel's polyol and isocyanate liquids that are commonly used in automotive industry and, is to bring some approaches to effects that cause damage in product. For this purpose, rheological structures of Newtonian and Non-Newtonian fluids have been examined. It has also been investigated what type of liquids are polyol and isocyanate liquids that are formed the polyurethane. It was determined that polyol is a Non-Newtonian(pseudoplastics) fluid and isoscyanate is a Newtonian fluid. As a result, it is seen that temperature and pressure affect the volumetric flow rate. The pressure increase with volumetric flow rate increase polyol liquid is given as a linear relation.