Synthesis of new multifunctional polyfluorene and donor acceptor type polyfluorene derivatives
Çok fonksiyonlu yeni polifloren sentezi donör akseptör tipi polifloren türevleri
  1. Tez No: 338492
  2. Yazar: BUKET ÇARBAŞ BEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUHTAR ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, değişik kullanım alanları olan (organik cihazlarda kullanılan ambipolar özellikli polimerler, florometrik tesbit, PLED?ler ve elektrokromism gibi) kimyasal veya elektrokimyasal yöntemlerle elde edilen polifloren ve türevlerinin üzerinde odaklanmıştır. Floren bazlı homo- ve ko-polimerler eşsiz optiksel ve elektronik özelliklerinden dolayı bu tür uygulama alanlarına entegre edilebilmektedirler. Bu bilimsel çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, floren karboksilik asit monomerinin borontriflorür dietileter varlığında elektrokimyasal polimerizasyonu ile anodikli renkli polimer poly(floren karboksilik asit), P(FCA), elde edilmiştir. Şeffaf olan P(FCA) filmi elektrokimyasal yükseltgenme esnasında kahverengimsi-turuncu renge dönüşerek elektrokromik özellik göstermiştir. Ayrıca, P(FCA) bazlı çift yönlü elektrokromik cihaz oluşturulmuş ve açık devre hafızasının oldukça iyi olduğu bulunmuştur. İkinci bölümde ise, düşük band aralıklı elektrokromik polimerler elde etmek ve D-A-D polifloren türevlerindeki elektron verici grupların görevini belirleyebilmek için tienil florenleri ve türevlerine odaklanılmıştır. Floren yapısındaki metilen köprüsü, farklı işlevsel grupların ana zincir üzerindeki etkisini incelemek amacı ile, keto (florenon), -kinoksalin ve -ksanten gibi farklı gruplar ile işlevselleştirilmiştir. Son bölümde ise, yeni bir mavi ışık yayabilen ve elektrokromik konjuge 9.9?-dioktilfluoren ve (spiro fluoren-9.9?-ksanten) bazlı yeni bir konjuge polimer hazırlanmış, ve elde edilen polimerin optiksel, fotofiziksel ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Polimerin sarı ve eflatun renkleri arasında anahtarlandığı ve polimerden elde edilen PLED cihazının Commission Internationale de L?Eclairage (CIE) (0.19, 0.15) koordinatlarında mavi ışık yayabildiği ayrıca bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the synthesis of polyfluorene and its derivatives via chemical or electrochemical polymerization for various applications (i.e. ambipolar property in organic electronics, fluorometric sensors PLEDs, and electrochromism). Fluorene based homo- and co- polymers have been integrated to these kinds of applications because of their facile synthesis and unique optical and electronic properties. The research can be divided into three parts. In the first part, a new anodically coloring polymer, poly (fluorenecarboxylic acid) P(FCA), was synthesized via electrochemical polymerization in the presence of the Lewis acid, borontrifluoride diethyletherate, yielding a clear to brownish-orange electrochromism. Furthermore, a dual type electrochromic device based on P(FCA) was constructed exhibiting a good open circuit memory. In the second part, the thienylene fluorenes were under investigation and their analogues to produce electrochromic polymers with moderate band gaps and to determine the role of the donor groups in the D-A-D polyfluorene derivatives. The methylene bridge of the fluorene was also functionalized by different substutients based on -keton (fluorenone),-quinoxaline and -xanthene pendant units to see the effect of the functional groups on the main chain backbone. In the last part, a novel blue emitting and electrochromic conjugated polymer based on 9.9?-dioctylfluorene and spiro (fluorene-9.9?-xanthene) was prepared. Optical, photophysical and electrochemical characterizations have been conducted for the synthesized polymer; P(F8-SFX). Switching of the corresponding polymer between yellow and purple states was demonstrated, and blue emission with Commission Internationale de L?Eclairage (CIE) coordinate at (0.19, 0.15) was obtained from the fabricated polymer light emitting diode.