Developing a new method in efficiency measurement problems
Etkinlik ölçüm problemleri için yeni bir metodun geliştirilmesi
- Tez No: 338516
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Veri Zarflama Analizi (VZA) göreli etkinlik analizlerinde çok güçlü ve üstün olmasından dolayı birçok disiplinde ve çalışma alanında yoğun şekilde kullanılmaktadır. Ancak bu yöntem bazı dezavantajlara sahiptir. Geleneksel VZA yönteminde kullanılabilecek girdi ve çıktının sayısı değerlendirilen birim sayısı tarafından belirlenmektedir. Bu nedenden dolayı, bu kullanışlı ve güçlü yöntem sayıca az olan birimler için veya birim sayısı az olan organizasyonlar için kullanılamamaktadır. Ayrıca VZA, gerçekleşmiş veriler üzerinden işlem yaptığı için objektif değerlendirmeler elde edilmektedir. Ancak İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ve madencilik alanlarında sübjektif değerlendirmeler de objektifler kadar önemlidir ve VZA uygulaması içinde yer almalıdır. VZA yönteminin sahip olduğu bu dezavantajların ortadan kaldırılması için VZA ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemlerinin birleştirildiği yeni bir metot geliştirilmiş ve bu metoda AHP.DEA ismi verilmiştir. Geleneksel VZA yöntemine göre, geliştirilen AHP.DEA metodunun yardımı ile sayıca az olan birimlerin göreli etkinlik değerlendirmesinde kullanılabilir girdi ve çıktı sayısını artırmaya fırsat tanımaktadır. Bu sayede elde edilen sonuçların güvenirliliği, girdi ve çıktı sayısının artması ile birlikte artış gösterecektir. Ayrıca AHP.DEA metodu uzmanlardan elde edilen sübjektif değerlendirmeler ile objektif sonuçları entegre etmektedir. Bu entegrasyon sonucunda elde edilen sonuçlar sadece sübjektif veya sadece objektif değerlendirmelere göre daha iyi sonuçlar verecektir. AHP.DEA metodunun madencilik ve İSG alanlarında uygulanması sonucunda şirketlerin karar vericileri kendi şirketlerini hem rakipleri hem de kendi şirketleri ile kıyaslayabilirler. Bu sayede şirketlerinin güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarılabilir, üretim miktar ve kalitesi artırılırken kaza sayıları da düşürülebilir. Ayrıca mevcut durumu daha iyiye taşıyabilecek yeni fırsatlar ortaya çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis (DEA) is a powerful technique for relatively efficiency measurement and it is intensively used in different kind of disciplines but this technique has some drawbacks. In the conventional DEA technique, total number of inputs and outputs is determined by the number of evaluated firms. Therefore, this powerful efficiency measurement technique cannot be employed for limited number firm problems. DEA uses realized data so it can be used for objective evaluations. However, in some Occupational Health and Safety (OHS) and mining cases, subjective evaluation is also very important so it should be included in DEA analyses. To get rid of these drawbacks, a new technique is developed with integration of DEA and Analytical Hierarchy Process (AHP) and it is named as AHP.DEA Method. The developed method creates an opportunity using more inputs and outputs in the relatively efficiency measurement for limited number firm cases. Therefore, reliability of the estimation is increased with increasing the number of inputs and outputs in the estimations. The AHP.DEA technique also integrates both subjective opinion of experts and objective evaluation. Combination of them can give more consistent results when compared only subjective or objective evaluation methods. After the application of AHP.DEA method in mining and OHS industry, managers of mining companies can compare their organizations with the competitors or their branches and they can identify strengths and weakness of them. Therefore, quantity and quality of output may be increased while number of accidents is decreased and also new opportunities can be identified to upgrade current operations.