Verim kalite ve erkencilik yönünden Çukurova Bölgesine uyabilecek şeftali ve nektarin çeşitleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 33891
  2. Yazar: LEVENT SON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
-XVIII- ÖZ Bu araştırmada, bölgede daha önceden yetiştirilmeğe başlanmış olan bazı çeşitleri de içeren 6 yaşlı 35 şeftali ve 11 nektarin çeşidi ele alınmıştır. 1992-1993 yılları arasında yürütülen bu çalışmada fenolojik ve pomolojik analizler yapılarak yeterli düzeyde ürün verebilen çeşitler saptanmıştır. Bu çeşitler ürün, meyve iriliği, meyve eti sertliği, albeni, erkenoilik, yola dayanım, suda çözünebilir toplam kuru madde, toplam asitlik ve ağaçların yıllık büyümelerine göre tartılı derecelendirmeye tabi tutulmuşlardır. Bu araştırma sonuçlarına göre bölgeye önerilen erkenci, orta mevsim, geçci ve çok geçci şeftali ve nektarin çeşitleri şunlardır: Erkenci çeşitler: Early Red, Harbinger, Maygold. Orta mevsim çeşitleri: Sunbrite, Flavorcrest, Redcap. Geçci çeşitler: Glohaven, Redtop. Çok geçci çeşitler: Fairtime, Monroe. ffektarinler Erkenci çeşitler: Dessert Dawn, E. Sun Grand. Orta mevsim çeşitleri: Weinberger, Crimson Gold, Geçci ve çok geçci çeşitler: Firebrite, Redgold ve Maygrand.
Özet (Çeviri)
-XIX- ABSTRACT In this experiment 6 years old 35 peach and 11 nectarine cultivars which some of them were grown several years before in the region, were experimented. This work, which was carried out during 1992-1993 productive cultivars were determined by fenological and pomological analyses. These cultivars were evaluated according to the yield, fruit sizes, fruit flesh firmness, attractiveness, earliness, resistance to the transportation, total soluble solid content, total acidity and yearly growth of the trees. As a result, following early season, middle season, late season and very late season peach and nectarine cultivars were recommended : Peaches Early season cultivars : Early Red, Harbinger, Maygold. Middle Season cultivars: Sunbrite, Flavorcrest, Redcap. Late season cultivars : Glohaven, Redtop Very late season cultivars: Fairtime, Monroe Nectarines Early season cultivars: Dessert Dawn, E.Sun Grand. Middle season cultivars; Weinberger, Crimson Gold. Late and very late season cultivars: Firebrite, Redgold, Maygrand