Çukurova koşullarında anason (Pimpinella anisum)'da farklı ekim zamanlarının verim ve kaliteye etkisi
  1. Tez No: 33892
  2. Yazar: ŞENGÜL NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI ÖZ Bu araştırma anasonun Çukurova koşullarında tarım olanaklarını incelemek drog verimi, uçucu yaş miktarı ve kalitesi yönünden optimum ekim zamanını saptamak amacıyla yapılmıştır. Altı farklı ekim zamanı (Ekim, Kaçım, Aralık, Ocak. Şubat, Mart) uygulanmış ve en yüksek tohum verimi 58; 75 kg/da ile Kasım ayı ekiminden, en yüksek uçucu yağ oranı % 2.70 ile Aralık ayı ekiminden elde edilmiştir. Geç ekimlerde nem, yağışlar ve vejatosyon sonlarına doğru artan sıcaklık nedenleriyle dane verimi ve kalitesi olumsuz etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This study was conducted to -Find out the most suitable seeding times of anise to Çukurova condition. For this purpouse, six different seeding times (from October to March) were used as treatments seed yields and essential oil contents was determined. According to the result, the highest seed yield was obtained on November seeding (58.75) while the highest essential oil content was on December seeding iV.X. 455. In the late seedings, the increased temperature and relative humidity at the late stages of vegetation severely reduced the both characters.