Definable sets over finite fields
Sonlu cisimler üzerinde tanımlanabilir kümeler
- Tez No: 338912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BEYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Cebirsel kümelerin sonlu cisimlerdeki sıfırlarını saymak Hasse, Lang ve Weil tarafından çalışılmıştır ve cebirin önemli bir konusudur. Bu tezde Chatzidakis, van den Dries ve Macintyre'ın“Definable Sets over Finite Fields”makalesinde buldukları sonuçları ve uygulamalarını sunacağız. Bu sonuçlar sonlu cisimler üzerinde bir formül ile tanımlanan kümelerin noktalarının sayısı için yaklaşık değerler verir. Bu tezin ana teoremi, $n$ değişkenli bir formül verildiğinde $q$ elemanlı sonlu $\mathbb{F}_q$ cisminin üzerinde bu formülün tanımladığı kümenin eleman sayısının yaklaşık $\mu q^d$ olacağını söyler. Bu $\mu$ ve $q$ sabitleri, formülün tanımlandığı cisim $\mathbb{F}_q$'dan bağımsız olarak yalnızca sonlu sayıda değer alabilir.
Özet (Çeviri)
Counting the number of points of an algebraic set over a finite field has been studied by Hasse, Lang and Weil, and is an important theme in algebra. In this thesis, we present the results found by Chatzidakis, van den Dries and Macintyre in the article“Definable Sets over Finite Fields”and their applications. These results give estimates of the number of points of definable sets over finite fields. Main theorem of the thesis says that given a formula with $n$ variables, the number of points of the set defined by this formula in a finite field $\mathbb{F}_q$ with $q$ elements is approximately $\mu q^d$. The constants $\mu$ and $d$ can take only finitely many values independent of the field $\mathbb{F}_q$ the formula is defined in.