Popüler medyada metalaşmış aşk anlatılarının söylemsel analizi
Discourse analysis of commodified love narratives in popular media
- Tez No: 339065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEK ÇAYLI RAHTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tüketim toplumunda aşk, alınıp satılabilir bir nesneye dönüştürülerek metalaştırılmıştır. Bu çalışmanın temel problemi de, sahici ve saf aşk arayışının dile getirildiği aşk anlatılarının zenginliği içerisinde popüler medyadaki söylemlerinde, aşk'ın metalaşmış biçimlerinin, aşkı ifade eden yegâne bağlam olmasıdır. Amaç aşk'ın politik niteliği ve metalaşması üzerine sorular sormaktır. Popüler magazin dergilerindeki aşk anlatılarını eleştirel söylem çözümlemesi ile inceleyen çalışmada Marksist literatürden ve Marksizm ile psikanalizi birleştiren yaklaşımlardan beslenerek ,yabancılaşma, metalaşma, fetişizm gibi kavramlar etrafında, özgürleşimci aşk, aşk'ın metalaşması, cinsel devrimler ve medyada aşk temsilleri üzerine yeniden düşünmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In consumer society, love has been commodified by converted into a tradable object. The main problem of this study is the abundant expression of love narratives, seeking for a genuine, pure love; the commodified love form is the only context that expresses love in popular media narratives. The goal is asking questions on love?s political qualification and commodification. This study, examines the love narratives in popular magazines with critical discourse analysis, is nourished by Marxist literature and the approaches that combine Marxism and psychoanalysis. It is aimed to rethink of genuine love, the commodification of love, sexual revolutions and the representations of love in media around the terms like alienation, commodification and fetishism.