Demokrasi düşüncesinin gelişimi bağlamında demokrasi ve demokrasi karşıtı görüşler: Giovanni Sartori ve Carl Schmitt
Democratic and anti-democratic views in formation of the theory of democracy: Giovanni Sartori and Carl Schmitt
- Tez No: 339120
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Antik Yunandan günümüze demokrasi düşüncesinin zorlu geçmişi üzerine çalışılmış, mevcut demokrasi düşüncesi, özellikle son dönem Orta Çağla şekillenmeye başlayan ve günümüze kadar gelmiş olan devlet yurttaş ilişkisi çerçevesinde ele alınmıştır. Demokrasi adıyla olsun ya da olmasın egemen olana karşı hak talebi günümüz demokrasi anlayışı çerçevesinde değerlendirilmiş ve tarihsel örneklere yer verilmiştir. Bugün ise her türden otoriter, baskıcı rejimin tek alternatifi olarak sunulan demokrasi, en geçerli yönetim biçimlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki günümüzde demokratik olmadığını iddia eden pek az ülke vardır. Ancak yöneten yönetilen ilişkisinde, demokrasinin ne türden bir denge üzerine kurulacağı meselesi oldukça önemlidir ve bu denge, özellikle ekonomik sistemler ile doğrudan ilişki içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is worked on the difficult background of the democracy idea from Ancient Greek to our day, the current democracy idea is evaluated within the context of the relation between state and citizen which is shaped essentially in later period of the Middle ages and continued its way until our day. The demand for the rights against the sovereign within the context of the democracy understanding of our day, either under the name of democracy or not, is assessed and the historical practices are exemplified. Today democracy which is presented as the only alternative against authoritarian and repressive regimes emerges as one of the most eligible mode of administration. Such that today there are very few countries which claim themselves undemocratic. However the way democracy is set to maintain the balance between the governing and the governed is very important and this balance has close relationship with essentially economic systems.