İslam Aile Hukukunda kadının hak arama hürriyeti
İslamic Family Law woman has the right to legal remedy
- Tez No: 339141
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Şimşek, Esra, İslam Aile Hukukunda Kadının Hak Arama Hürriyeti, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. İbrahim Çalışkan, VII+115 s.Bu tez, bir Giriş ve iki Bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verilmektedir.İlk bölümde, hak arama hürriyeti kavramına zemin oluşturması bakımından, hak ve hürriyet kavramları ele alınmaktadır. Ayrıca, ilk bölümde, hak arama hürriyetinin, tarihçesi, çeşitleri ve kadının hak arama hürriyetinin hukuki dayanakları ile ilgili açıklamalar yer almaktadır.Tezin ikinci bölümünde ise, kadının ailede hak arama hürriyetinin bulunduğu alanlar işlenmiştir. İkinci bölüm, sistemli olması bakımından, üç bölüme tahsis edilmiştir. Bu bölümler, evlilik müddeti içinde hak arama hürriyeti, evliliğin sona erme sürecinde kadının hak arama hürriyeti ve evlilik sonrası kadının hak arama hürriyeti şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Şimşek, Esra, İslamic Family Law Woman Has The Right To Legal Remedy, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. İbrahim Çalışkan, VII+115 s.AbstractThis thesis contains a prologue and two chapters. At the prologue, information is given about the content and the method approched by composing the thesis.On the first chapter, the conceptions right and freedom are discussed in terms of paying the way for the concept of the right to legal remedies. Furthermore, on the first chapter interpretation is made about the history, varieties of the right to legal remedies and the legal provisions of the right to legal remedies of women.On the second chapter of the thesis, the fields which women has the right to legal remedies in the family are handled. The second chapter was segmented into three sections in order to systematize. These sections contain the right to legal remedies within the marriage term, the right to legal remedies for women in the process of dissolution of the marriage and the right to legal remedies of women after the divorcement.