Üniversite spor kulüpleri sporcularının,örgütsel bağlılıkları üzerine bir araştırma
A research on the organizational commitment of university sport clubs athletes: An example of Anadolu university
  1. Tez No: 339157
  2. Yazar: ALİ RIZA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalısma, sporcuların örgütsel baglılıklarını incelemeye yöneliktir. Ayrıca buçalısmada, bazı demografik özelliklerin, sporcuların duygusal, devam ve normatifbaglılıkları düzeyleri üzerindeki etkiler sınanmıstır. Arastırma 2007-2008sezonunda Anadolu Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübünde Müsabakalara katılanA takım sporcuları ile sınırlıdır.Arastırmada veri toplamak amacıyla anket teknigi kullanılmıstır. Arastırmadakullanılan anket iki bölümden olusmaktadır. Anket 218 sporcuya dagıtılmıs 165anket arastırmaya dahil edilmistir. Veri toplama aracı, arastırma evreninde yer alansporculara antrenörlerin yardımı ile 2007-2008 sezonunun 24 Aralık 2007 4 Ocak2008 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcularınauygulanmıstır. Anket uygulaması sonucu elde edilen verilerin çözümünde, anketinbirinci bölümü için yüzde ve frekans yöntemi kullanılmıstır. Sporcuların örgütselbaglılık düzeylerinin belirlenmesinde ?aritmetik ortalama ve standart sapma?teknigi uygulanmıstır. kili küme karsılastırmaları için testinden yararlanılmıs;ikiden fazla kümelerin karsılastırılmasında F sınamasına yer verilmistir.Karsılastırmalardaki farklılıgın kaynagının bulunması amacıyla Tukey HSDtesti?nden yararlanılmıstır.Arastırmanın sonucunda, sporcuların en yüksek düzeyde duygusal baglılıklarınınoldugu daha sonra da sırasıyla normatif baglılık ve devam baglılıgı oldugubulunmustur. Ayrıca bu arastırmada, bayan sporcuların devam baglılıklarının erkeksporculara göre daha fazla oldugu ortaya çıkmıstır. Sporcuların egitim durumlarınagöre yapılan degerlendirmede, sporcuların egitim durumlarında istatistikselbakımdan anlamlı farklar oldugu belirlenmistir. Sporcuların meslekleri ve haftalıkolarak spor kulübüne ayırdıkları zaman ile duygusal, devam ve normatif baglılıkdüzeyleri arasındaki iliski incelendiginde; sporcuların meslekleri ve haftalık olarakspor kulübüne ayırdıkları zaman ile duygusal, devam ve normatif baglılık düzeyleriarasında istatistiksel bakımdan anlamlı fark bulunmustur. Arastırma, sporcularınörgütsel baglılık düzeylerini belirlemeye yönelik literatürde herhangi birarastırmaya rastlanmaması arastırmayı önemli kılmaktadır.Anahtar Kelimeler; Örgütsel Baglılık, Spor, Spor Kulübü, Üniversite SporKulüpleri.
Özet (Çeviri)
This study intends to search the athletes' organizational commitment. In addition tothis, the effects of some demographic features on the levels of athletes emotional,continuetive and normative commitements are tested. The research is limited withAnadolu University Youth and Sports Club A team athletes who competed incompetitions in 2007-2008 season.The survey technique is used to collect information / data in this research. Thesurvey used in the resarch consists of two parts. The survey has been distributed to218 athletes and 165 questionnaires have been included in the research. Collectingdata survey has been applied to the athletes of Youth and Sport Club of AnadoluUniversity between 24 December 2007 and 4 January 2008 of 2007-2008 seasonwith the aid of trainers to the athletes taking place at the research world. Percentand frequency methods have been used for the first part of the survey at the solutionof data obtained as are sult of survey application.