Türk cumhuriyetleri'nin bağımsızlık süreçleri ve Türk basınına yansımaları(1985-1993)
The indepence process of the Turkish republics and its reflections to the press of Turkey (1985-1993)
- Tez No: 339225
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlık sürecinde, 1985-1993 yılları arasında verdikleri mücadele ele alınmaktadır. 1985'den 1991'e kadar Sovyetler Birliği'ni yöneten Gorbaçov'un perestroyka ve glasnost adını verdiği reform çalışmaları soğuk savaşı bitirdi ancak bu reformlar Sovyetler Birliğinin dağılmasına neden oldu. Yakın tarihin iki büyük dünya gücünden birisi olan Sovyetler Birliğinin dağılması süreci bizim açımızdan Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlık mücadelelerinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Kardeş devletlerimizin stratejik ve coğrafi önemleri büyük artış kazanmıştır. Yıllardır özlenen bağımsızlık ve dünya dengelerinde meydana gelen değişimle Türk basını ve Türkiye ilgilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Turkish Republics in the process of independence, their struggle between the years 1985-1993 is discussed. Gorbachev?s perestroika and glasnost of the Soviet Union, governing from 1985-1991, the name of the reform work of the cold war ended, but these reforms have led to the dissolution of the Soviet Union. Recent history, which is one of the two major world power, the process of disintegration of the Soviet Union in their struggle for independence is an important turning point for us ws the Turkish Republics. Strategic and geographical importance has gained a large increase in sister states. For years, the change in the balance of the world yearns for independence and a keen interest in the Turkish pres and Turkey.