Şehiriçi arazi kullanımı yönünden Eskişehir'de sağlık tesislerinin mekansal dağılımı
The spatial distribution of health facilities on urban land use in terms of Eskişehir
  1. Tez No: 339224
  2. Yazar: DERYA KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Şehiriçi Arazi Kullanımı Yönünden Eskişehirde Sağlık Tesislerinin Mekansal Dağılımı konulu bu çalışma sağlık tesislerinin yeterliği konusunu açıklığa kavuşturmuştur. Araştırmanın giriş bölümünde araştırma alanının coğrafi yeri ve sınırları; araştırmanın konusu, kapsamı ve amacı; materyal ve yöntemi; ayrıca kavramsal çerçeveden bahsedilmiştir. Araştırmanın Eskişehirin coğrafi özellikleri ve şehir içi arazi kullanım yönünden mekânsal gelişiminin yer aldığı ikinci bölümünde Eskişehir?in fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde Eskişehir?de sağlık tesislerinin mekânsal dağılımı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Konuyu daha iyi anlatmaya yardımcı olacak tablolar, grafikler, haritalar kullanılmıştır. Hastanelerin, aile sağlığı merkezlerinin, eczanelerin ve sağlık ile ilgili diğer tüm kuruluşların şehir içindeki konumları değerlendirilmiş ve verilen sağlık hizmetinin özellikleri üzerinde durulmuştur. Bütün bu veriler ışığında ulaşılan sonuçlar ortaya konulmuş ve önerilerle bir kapanış yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Spatial Distribution of Health Facilities on Urban Land Use in Terms of Eskisehir, this study clarified the issue of adequacy of health care facilities. Geographical location and boundaries of the study area in the introduction of the study, scope and purpose of the study, material and methods, and also discussed the conceptual framework. Eskişehir, in terms of geographical feature sand landuse in the study of spatial development of the city of Eskişehir, the second part is focused on the physical and human geography. In the third part of the spatial distribution of health facilities in Eskisehir is discussed in detail. Thread will help beter explain tables, graphs, maps are used. Hospitals, family health centers, pharmacies and other health organizations in the city all the features of the health service positions were evaluated and discussed. All these data are being introduced in the light of the conclusions reached and recommendations made a closing.