Antalya tarım sektöründe işletmelerin yerel paydaşlar ile ilişkileri üzerine inovasyon açısından bir inceleme
An investigation on relationship between local stakeholders and agricultural enterprises in Antalya in terms of innovation
- Tez No: 339299
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ DULUPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında Antalya ili tarım sektöründeki işletmelerin, bir alt sistem olarak sektörel inovasyon açısından, yerel paydaşlarla olan ilişkilerinin mevcut durumunun tespiti için bir inceleme yapılması amaçlanmıştır. Çalışma, işletmelerin paydaşlarla olan ilişkilerinde birbirlerinden bağımsız olup olmadıklarını araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmanın amacına uygun bir şekilde Antalya ili tarım sektöründe faal olan işletmelerin yerel paydaşlarla olan ilişkilerinde bir farklılık olup olmadığı, yenilik (inovasyon) faaliyetleri açısından yapılan anket çalışması ile analiz edilmiştir. Bu analizde ki-kare uygunluk ve bağımsızlık testleri uygulanmıştır. Bu testler sonucunda işletmelerin yerel paydaşlarla ilişkilerinde anlamlı bir farklılığın varlığına ulaşılırken birbirlerinde bağımsız hareket etmedikleri sonucuna da ulaşılmıştır. Ayrıca ampirik çalışma yapılmadan önce, anket çalışmasında kullanılan test edici sorulardaki terimlerin kavramsal olarak daha anlaşılır olabilmesi için, o terimler üzerine ortaya konulan literatürdeki alıntılara da bu çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was analyzed by doing a survey conducted on a question which searches whether there was diversity on the relationship level, in terms of innovation activities, between local stakeholders and enterprises in the agricultural sector in Antalya. As statistical analysis of the survey data, the chi-square goodness and independence tests were applied. Results of these tests exhibited the existence of a significant difference on relationship between local stakeholders and enterprises also it was contrived that they did not act independently from each other. Before the empirical study has been done, the terms on the testing questions which are used for the survey to be able to be more understandable as conceptual, the excerpts from the literature which were revealed on those terms have also been included in this study, too.